Jedynie prawda jest ciekawa


Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

22.05.2018
SzwecjawojskoFlickr
Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny.

20 - stronicowa broszura "Co jeśli nadejdzie wojna" ma być rozprowadzana od przyszłego tygodnia.  - Jeśli kraj zostanie zaatakowany, wymagany jest opór (...) Nigdy się nie poddamy. Wszystkie informacje mówiące o tym, że opór ma zostać wstrzymany, są fałszywe - czytamy we fragmencie ulotki uzyskanym przez Reutersa. Ulotka wskazuje również potencjalne cele ataków, a więc systemy informatyczne, infrastruktura taka jak drogi, mosty, czy lotniska, uderzenie w osoby decyzyjne, czy ataki z powietrza. 

W broszurze znajdziemy również informację o tym, że zapasy żywności, lekarstw i benzyny mogą się szybko wyczerpać w trakcie kryzysu, a także podaje przykłady produktów, które należy przechowywać w razie niebezpieczeństwa. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat zostało również opisane, jak brzmi ostrzeganie mieszkańców przed nalotami.

Reuters przypomina, że to pierwsza taka kampania od czasów zimnej wojny, a kraj nie uczestniczył w żadnej z wojen od czasu konfliktu z Norwegią w 1814 roku. 

Według Szwedzkiej Agencji do spraw ratowania cywilów, nie można przewidzieć skąd nadejdzie atak. Reuters zauważa jednak, że kraj jest czujny od czasu rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku, a także od powtarzających się naruszeń przestrzeni powietrznych tego kraju przez rosyjskie samoloty. 

W wyniku zagrożenia związanego z agresywną polityką Rosji, szwedzki rząd dokonał remilitaryzacji wyspy Gotlandia. Od 2016 roku na wyspie stacjonują regularne oddziały szwedzkiej armii, która 13 lat temu opuściła wyspę, wcześniej usuwając również stamtąd marynarkę wojenną i artylerię przybrzeżną. 

Z kolei w 2017 roku Szwedzi poprowadzili manewry Aurora 17, na których ćwiczono ochronę Sztokholmu, Goteborgu oraz Gotlandii. Szwedzkie Siły Zbrojne informowały, że są to największe tego typu ćwiczenia od 20 lat. Wzięło w nich udział 19 000 szwedzkich żołnierzy, wspieranych dodatkowo m.in. przez wojska z USA i Francji.

kh/reuters
Fot: Flickr

Warto poczytać

 1. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 2. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 3. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 4. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 5. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook