Jedynie prawda jest ciekawa


Szokujące zeznanie terrorysty. „Powiedzieli nam, że należałoby zburzyć bazylikę Sagrada Familia”

06.09.2018
sagradafamilia06092018
Szokujące zeznanie terrorysty. „Powiedzieli nam, że należałoby zburzyć bazylikę Sagrada Familia”

Jeden z terrorystów, którzy w sierpniu 2017 r. dokonali zamachów w Katalonii, zeznał przed sądem, że celem ataku była pierwotnie bazylika Sagrada Familia. Barcelońska świątynia miała zostać wysadzona w powietrze.

Z ujawnionych w czwartek przez dziennik "El Espanol" zeznań Mohameda Uliego Szemlala, jednego z członków 12-osobowej grupy terrorystów z katalońskiego miasta Ripoll, wynika, że jej przywódcy planowali atak na największą barcelońską świątynię.

- Siedzieliśmy na ławce, kiedy powiedzieli nam, że należałoby zburzyć bazylikę Sagrada Familia, i że musimy trzymać się razem. Nie chcieliśmy w to uwierzyć. Kto mógłby ją zburzyć? I w dodatku my, tacy zwyczajni chłopcy - zeznał przed sądem Szemlal.

Nagrania z rozpraw, w których posiadanie wszedł hiszpański dziennik, powstały w sierpniu i wrześniu 2017 roku. Pierwsze zeznanie nagrano pięć dni po zamachach w Katalonii, w którym grupa dżihadystów pochodzenia marokańskiego zaatakowała 17 i 18 sierpnia w Barcelonie i Cambrils przy użyciu samochodów i noży.

Dotychczas źródła zbliżone do śledztwa spekulowały, że Sagrada Familia mogła być jednym z kilku celów terrorystów z Ripoll. Dziennik "El Mundo" napisał 22 sierpnia 2017 r., że Szemlal podczas śledztwa miał wymienić bazylikę Sagrada Familia wśród kilku innych obiektów, które terroryści brali sobie za cel.

Z kolei w lipcu br. hiszpańskie media poinformowały, że grupa kierowana przez imama Abdelbakiego As-Satty'ego rozważała atak na stadion Camp Nou, na którym swoje mecze rozgrywa klub piłkarski FC Barcelona.

Na jednym z posiadanych przez "El Espanol" nagrań Szemlal wyznał, że w czerwcu 2017 r. członkowie terrorystycznej grupy podjęli decyzję, że przeprowadzony przez nich zamach będzie miał charakter samobójczy.

Dodał, że jego koledzy nie ufali mu, uważając za przestraszonego udziałem w zamachu. Powiedział, że bał się spać w bazie logistycznej grupy w Alcanar, gdzie przygotowywano materiały wybuchowe. "Spałem na zewnątrz z obawy, że mnie zabiją" - przekazał.

Szemlal przeżył eksplozję ładunków wybuchowych, do której doszło w Alcanar 16 sierpnia, dzień przed planowanym zamachem. W wybuchu w bazie terrorystów zginął As-Satty i inny członek grupy. Szemal podczas eksplozji został osłonięty przez jedną ze ścian budynku.

Wybuch w Alcanar doprowadził do zmiany planów terrorystów. Najpierw 17 sierpnia staranowali oni autem na barcelońskim deptaku La Rambla przechodniów, a dzień później w kurorcie Cambrils zaatakowali turystów przy użyciu innego samochodu oraz noży. W obu zamachach zginęło łącznie 16 osób, a ponad 130 zostało rannych. Policja zabiła też sześciu terrorystów.

Według katalońskiego dziennika "Mes" aktualne śledztwo wyklucza, że pochodzący z Ripoll terroryści działali we współpracy z dżihadystami z innych krajów. Inspektorzy nie znaleźli dotychczas żadnego bezpośredniego powiązania między wyjazdami członków grupy do Belgii i Francji, a mieszkającymi tam dżihadystami - czytamy w tej gazecie.

(PAP)

Fot: LibreShot

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook