Jedynie prawda jest ciekawa


Szokująca wystawa z o. Kolbe obok muzułmańskich terrorystów zniknie z Berlina. Jest jedno "ale"

06.12.2017
WTCberlin
Szokująca wystawa z o. Kolbe obok muzułmańskich terrorystów zniknie z Berlina. Jest jedno "ale"

Kolejny raz okazuje się, że w imię "wolności artystycznej" można zrobić wszystko. Nawet uznać terrorystów za męczenników.

Wystawa nie zniknie z powodu protestów francuskiej ambasady, skargi ze strony polityków, czy oburzonych głosów z całego świata. Po prostu kończy się termin jej wystawiania. 

Jak poinformowali na stronie internetowej wystawy organizatorzy z duńskiej grupy "Eye of The Tiger", wystawa dotyczy tego "Kim jest męczennik, kto ma prawo używać tego określenia i jaką rolę ma pełnić w naszym współczesnym świecie?". Wystawa jest mniejszą wersją oryginalnej, która pojawiła się w Kopenhadze. 

Czy dzisiejszy męczennik różni się od tych z przeszłości? I co to znaczy umrzeć za swoje przekonania? - pytają autorzy wystawy. W jednym szeregu umieścili oni św. Ojca Maksymiliana Marię Kolbe, który oddał życie za współwięźnia w Auschwitz, greckiego filozofa Sokratesa, który został zmuszony do popełnienia samobójstwa w obronie własnych przekonań, czy Martina Luthera Kinga z... Mohammedem Attą, który 11 września 2001 roku uderzył porwanym samolotem w jedną z wież kompleksu World Trade Center, a także Ismailem Omar Mustafai, który dwa lata temu zabił 90 osób podczas ataku terrorystycznego w sali koncertowej w Paryżu. Widzowie wystawy mogą między innymi zobaczyć jego bilet wstępu do sali Bataclan, w której dokonał zamachu. 


Kto broni wystawy? Przede wszystkim jej autorzy. Jak sami przekonują, żaden z "męczenników" nie został uznany za takiego przez artystów, a jedynie przez np. własne organizacje, takie jak choćby Al-Kaida. - Nikt nie jest w żaden sposób gloryfikowany. Nagrania, których odsłuchują widzowie, nazywają terrorystami terrorystów, zakładnikami zakładników i mordercami morderców - przekonuje kolektyw Eye of The Tiger. 


Innego zdania jest np. ambasada francuska w Berlinie, której przedstawiciele w wypowiedzi dla "The Guardian wyraźnie zaznaczyli, że pomimo przywiązania swojego kraju do wolności artystycznej i wolności myślenia, potępiają wprowadzanie dezorientacji w związku z męczeństwem i terroryzmem. Swoje zdanie wyraził też francuski polityk i jeden z rywali Emmanuela Macrona w tegorocznych wyborach prezydenckich, Nicolas Dupont-Aignan, według którego wystawa jest obrazą dla ofiar islamu. Z kolei jeden z polityków antyislamskiej AfD zapowiedział już złożenie skargi na wystawę. 

Instalacja jest częścią "Nordwind Festiwale", odbywającego się w Berlinie i służącego jako platforma do spotkań twórców skandynawskich z międzynarodowymi.

KH/TheGuardian
Fot: wikicommons/Twitter

Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 3. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 4. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 5. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 6. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 7. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook