Jedynie prawda jest ciekawa


Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

20.10.2016

Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

We wstępie do dokumentu szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon napisała, że przygotowania związane są bezpośrednio z czerwcowym głosowaniem za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Projekt zawiera propozycje dotyczące przebiegu kampanii, przeprowadzenia głosowania i sposobu liczenia głosów w dużej mierze oparte na ustawie z 2013 roku, która była podstawą prawną pierwszego niepodległościowego referendum w Szkocji we wrześniu 2014 roku.

Według przedstawionych założeń wyborcy mieliby odpowiedzieć na pytanie: "Czy Szkocja powinna być niepodległym krajem?", a prawo głosu mieliby wszyscy mieszkańcy Szkocji powyżej 16. roku życia. Inaczej niż w brytyjskim głosowaniu w sprawie Brexitu, do urn mogliby pójść także mieszkańcy Szkocji, obywatele państw członkowskich UE, w tym Polacy.

Sturgeon przypomniała, że poparcie dla dalszego członkostwa w Unii Europejskiej udzieliła znacząca większość wyborców, 62 proc., we wszystkich bez wyjątku regionach Szkocji.

"Niedawne wypowiedzi brytyjskiego rządu dotyczące podejścia do procesu wystąpienia z Unii Europejskiej są poważnym źródłem niepokoju szkockiego rządu. Mierzymy się z nieakceptowanymi przez nas zagrożeniami demokratycznych, ekonomicznych i społecznych interesów Szkocji i prawem naszego parlamentu do wypowiedzenia swojego stanowiska" - napisała.

"Planujemy pracować z brytyjskim rządem, aby wynegocjować przyszłe stosunki z Europą, które odzwierciedlałyby poglądy przytłaczającej większości Szkotów, ale też działałaby na rzecz Wielkiej Brytanii jako całości - zapowiedziała szkocka premier. - Jeśli jednak okaże się, że jedynym sposobem na ochronę naszych interesów jest niepodległość, wtedy naród szkocki będzie musiał mieć możliwość ponownej odpowiedzi na pytanie - i to zanim Wielka Brytania opuści Unię Europejską"..

Szkocka Partia Narodowa, na której czele stoi Sturgeon, wraz ze Szkocką Partią Zielonych ma w szkockim parlamencie niewielką większość w kwestii drugiego referendum niepodległościowego, ale ewentualna decyzja o referendum będzie musiała być następnie zaakceptowana przez rząd w Londynie.

Termin nadsyłania odpowiedzi w ramach konsultacji społecznych nad projektem drugiego referendum minie 11 stycznia 2017 roku.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 2. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 4. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 5. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 6. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

 7. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook