Jedynie prawda jest ciekawa


Szef NATO: Sytuacja na Ukrainie nadal poważna

07.12.2016

Sytuacja na wschodzie Ukrainy pozostaje poważna, dlatego trzeba utrzymać sankcje gospodarcze wobec Rosji - powiedział w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po posiedzeniu Komisji NATO-Ukraina w Brukseli.

W spotkaniu wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych państw NATO oraz szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin. 

"Sytuacja w sferze bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy nadal jest poważna. W ubiegłym miesiącu znacząco wzrosła liczba naruszeń zawieszenia broni. Codziennie dochodzi do setek eksplozji, które są skutkiem używania uzbrojenia, zakazanego przez porozumienie z Mińska" w sprawie zakończenia konfliktu - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej. 

Według Stoltenberga broń ciężka nie została wycofana ze wschodu Ukrainy. Nie można ustalić, gdzie znajduje się część ciężkiego uzbrojenia, które zarejestrowała OBWE w regionie konfliktu. 

"Wspierani przez Rosję rebelianci nadal ograniczają swobodę przemieszczania się obserwatorów OBWE. Niektórzy obserwatorzy stali się nawet celami. 9 listopada, na południe od Doniecka, pociski spadły zaledwie 50 metrów od miejsca, w którym znajdowali się obserwatorzy" - poinformował szef NATO. "To ilustruje, jak poważna jest sytuacja i jak często naruszane jest zawieszenie broni" - dodał. 

"Wzywam wszystkie strony, by zdwoiły wysiłki na rzecz pełnej realizacji porozumień z Mińska. Pierwszym krokiem musi być natychmiastowe i pełne wstrzymanie ognia. Społeczność międzynarodowa musi naciskać na Rosję, by ta wypełniała swoje zobowiązania. Ze względu na to, że sytuacja na wschodniej Ukrainie jest tak poważna, ważne jest, by sankcje gospodarcze (wobec Rosji) były utrzymane" - oznajmił szef NATO. 

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział dziennikarzom, że w środę w trakcie spotkania z ministrem Klimkinem "wszystkie państwa NATO-wskie podtrzymały swoje stanowisko, iż sytuacja jest niebezpieczna, w dalszym ciągu porozumienia mińskie są nierealizowane, sankcje powinny być utrzymane przeciwko Rosji". 

"Nie akceptujemy aneksji Krymu, nie akceptujemy rosyjskiego poparcia dla rebelii w Donbasie. Wiele też państw podtrzymywało stanowisko, że choć sytuacja jest niesymetryczna, to jednak oczekujemy, iż Ukraina będzie wypełniała swoje zobowiązania w ramach porozumień mińskich, będzie się reformowała, będzie się demokratyzowała, będzie przechodziła transformację" - powiedział Waszczykowski. 

Relacje NATO-Rosja były tematem dyskusji szefów dyplomacji państw Sojuszu we wtorek wieczorem. 

Jak relacjonował Stoltenberg, państwa NATO są zgodne, że przesłanie wobec Rosji powinno opierać się zarówno na obronie, jak i dialogu. "Nasz dialog z Rosją nie jest oznaką słabości, ale oznaką mocnego i przewidywalnego podejścia NATO wobec naszego największego sąsiada. Rosja pozostanie, gdzie jest. Nie chcemy izolować Rosji, ale musimy zaangażować się w dialog z Rosją na wiele sposobów, jako NATO oraz jako poszczególni członkowie Sojuszu" - wskazał. 

Szef NATO powtórzył, że planowanie rozmieszczenie czterech wielonarodowych batalionów w krajach bałtyckich i w Polsce to odpowiedź na agresywne działania Rosji wobec Ukrainy, w tym aneksję Krymu, oraz na wzmocnienie obecności wojskowej Rosji w pobliżu granic Sojuszu. Odpowiedź NATO jest "proporcjonalna i ma charakter obronny" - podkreślił. 

"Nie chcemy konfrontacji i nie dążymy do niej, ale musimy odpowiedzieć na bardziej asertywne zachowanie Rosji na Ukrainie i wzmocnienie obecności wojskowej w pobliżu granic NATO" – dodał Stoltenberg. 


ak/PAP 

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 2. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 3. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 4. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 5. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 6. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 7. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook