Jedynie prawda jest ciekawa


Szef NATO: Hiszpanie mają prawo tankować rosyjskie okręty

26.10.2016

Decyzja, czy pozwolić rosyjskim okrętom zmierzającym do Syrii zawinąć do portu w Ceucie, należy do Hiszpanii - oświadczył w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zaniepokojenie takimi działaniami wyraził brytyjski minister obrony Michael Fallon.

W środę po południu w Brukseli rozpocznie się dwudniowe spotkanie ministrów obrony NATO. Przed jego rozpoczęciem dziennikarze pytali Stoltenberga o grupę rosyjskich okrętów z lotniskowcem Admirał Kuzniecow, która zmierza na Morze Śródziemne. Hiszpańskie MSZ zezwoliło Rosjanom na tankowanie i uzupełnienie zapasów w Ceucie, swej enklawie w Maroku. Jak podał dziennik "El Pais", Madryt ponownie rozważa decyzję. "To decyzja każdego z sojuszników, czy dostarczy paliwo i zapasy rosyjskim okrętom, ale tym razem chcę jasno powiedzieć, że jesteśmy zaniepokojeni potencjalnym użyciem tej grupy okrętów, by zwiększyć liczbę ataków na Aleppo" - powiedział szef NATO. 

Jednocześnie przypomniał, że Rosja ma prawo operować na wodach międzynarodowych, a grupy okrętów z tego państwa bywały już na Morzu Śródziemnym i zdarzało się, że wchodziły do portów państw NATO. "To, co jest tym razem inne, to możliwość, że grupa okrętów z lotniskowcem Kuzniecow może zostać użyta jako platforma do przeprowadzenia jeszcze większej liczby ataków na Aleppo i Syrię" - powiedział Stoltenberg. Z kolei przebywający w Brukseli brytyjski minister obrony Michael Fallon oświadczył, że jego kraj będzie bardzo zaniepokojony, jeśli Hiszpania udzieli wsparcia rosyjskim okrętom. "Bylibyśmy bardzo zaniepokojeni, gdyby jakikolwiek członek NATO rozważał pomoc dla grupy rosyjskich okrętów, która może bombardować syryjskich cywilów" - powiedział Fallon, podkreślając, że członkowie NATO powinni trzymać się razem. 

"El Pais" napisało w środę, że hiszpański rząd zezwolił kilku okrętom eskortującym jedyny rosyjski lotniskowiec na postój w Ceucie w najbliższych dniach, w celu zaopatrzenia się w wodę, żywność i paliwo. Gazeta zacytowała rzecznika resortu spraw zagranicznych w Madrycie, który oświadczył, że decyzja ta jest ponownie rozważana "w związku z informacjami, które otrzymujemy od naszych sojuszników i samych rosyjskich władz". We wtorek Stoltenberg powiedział, że lotniskowiec może zostać użyty do przeprowadzenia jeszcze większej liczby nalotów na cywilów w Aleppo. Ruchy rosyjskiej flotylli, w skład której prócz Kuzniecowa wchodzi m.in. atomowy krążownik rakietowy Piotr Wielki, śledzi cały czas jedna ze stałych grup okrętów NATO. 

Według "El Pais" rosyjska flotylla we wtorek wieczorem była w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej. Jak czytamy w gazecie, rosyjska flota jest częstym klientem portu w Ceucie. Od 2011 roku przycumowało tam ponad 60 rosyjskich okrętów wojennych, co korzystnie wpłynęło na lokalną gospodarkę. Rzecznik hiszpańskiego MSZ wyjaśnił, że każdy przypadek dotyczący postoju w Ceucie jest badany indywidualnie, w zależności od typu okrętu i sytuacji dotyczącej bezpieczeństwa. Jak zaznaczył, decyzje te zawsze są przejrzyste i przekazywane sojusznikom.

kk/PAP

[fot. EPA/PAP]

Warto poczytać

 1. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 2. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 3. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 4. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 5. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 6. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 7. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook