Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ z wizytą w USA

09.01.2017

Udział w debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat zapobiegania konfliktom oraz promocja kandydatury Polski na niestałego członka Rady to główne cele dwudniowej wizyty szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego w Nowym Jorku. Minister spotka się też z b. sekretarzem stanu USA Henrym Kissingerem.

"Podczas dwudniowej wizyty w Nowym Jorku minister Waszczykowski spotka się - jako jeden z pierwszych ministrów spraw zagranicznych - z nowym sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterres" - powiedziała PAP rzeczniczka MSZ Joanna Wajda. 

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek. Jak poinformowała, szef MSZ weźmie też udział w poniedziałek w spotkaniu z ambasadorami państw zasiadających w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, którzy - zaznaczyła Wajda - w czerwcu będą głosowali w sprawie polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. MSZ postrzega członkostwo naszego kraju w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jako sposób na wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej oraz "impuls do wzmocnienia globalnego wymiaru polskiej polityki zagranicznej" - podkreśliła rzeczniczka resortu spraw zagranicznych. 

We wtorek szef polskiej dyplomacji będzie miał wystąpienie podczas organizowanej przez Szwecję otwartej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat zapobiegania konfliktom. W jej trakcie minister Waszczykowski zaprezentuje zaangażowanie Polski w rozwiązywanie problemów o charakterze globalnym - poinformowała Wajda. Również we wtorek minister Waszczykowski spotka się z byłym doradcą prezydentów USA ds. bezpieczeństwa narodowego, byłym sekretarzem stanu Henrym Kissingerem. "Rozmowa będzie stanowiła okazję do omówienia kierunków polityki USA w okresie prezydentury Donalda Trumpa oraz najważniejszych wyzwań dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Spotkanie będzie też służyło zaprezentowaniu polskich wizji relacji transatlantyckich" - zaznaczyła. 

Według niemieckiego dziennika "Bild" Kissinger będzie doradzał nowemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w sprawach polityki zagranicznej i ma m.in. opracować plan ustabilizowania sytuacji na Ukrainie. Kissinger, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, a następnie szef amerykańskiej dyplomacji w administracji republikańskiego prezydenta Richarda Nixona, ma według "Bilda" zostać "pośrednikiem między Waszyngtonem a Moskwą" podczas planowanej przez Trumpa próby zbliżenia się USA i Rosji. 

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 7. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 8. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook