Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ z wizytą w Grecji

03.11.2016

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski rozpoczął w czwartek wizytę w Atenach, gdzie spotkał się z prezydentem Grecji i szefem greckiego MSZ. To pierwsza wizyta szefa polskiej dyplomacji w Grecji, odkąd władzę objęła tam partia Syriza.

Szef MSZ spotkał się z prezydentem Grecji Prokopisem Pawlopulosem oraz rozmawiał z szefem greckiego MSZ Nikosem Kodziasem. Rozmowy dotyczyły m.in. kryzysu migracyjnego, Brexitu oraz kwestii związanych z bezpieczeństwem w Europie. "Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie na wschodniej flance NATO, o Brexicie, o tym, że trzeba w łagodny sposób rozstać się z Wielką Brytanią, że trzeba powstrzymać UE przed utratą kolejnych członków" - mówił szef MSZ.

Głównym tematem był jednak kryzys migracyjny, który w głównej mierze dotyka Grecji."Rozmawialiśmy o uchodźcach i imigrantach i zgadzamy się, że nie rozwiążemy tego problemu jeżeli nie załagodzimy konfliktów w miejscach, skąd uciekają Ci ludzie. Nie rozwiążemy go również nie zabezpieczając granic na południu Europy" - podkreślił.

Waszczykowski wspomniał również o koncepcji „elastycznej pomocy”, której autorem jest Grupa Wyszehradzka."Z swojej strony wystąpiliśmy jako Polska i Grupa Wyszehradzka z koncepcją elastycznej solidarności. Każdy z krajów UE jest na różnym poziomie rozwoju i każdy kraj powinien pomagać w rozwiązaniu tych problemów na poziomie na jakim go stać" - zaznaczył, dodając: "Cieszę się, że w przyszłym roku Grecję odwiedzi prezydent Andrzej Duda, zaś za 2 lata będziemy świętować 100. lecie nawiązania w czasach nowożytnych relacji polsko-greckich".

Minister Witold Waszczykowski spotka się też w Atenach z Polonią.W piątek minister odbędzie wizytę na Cyprze. Szef MSZ spotka się w Nikozji z prezydentem Cypru Nikosem Anastasiadisem, przewodniczącym parlamentu Demetrisem Syllurisem i ministrem spraw zagranicznych Joannisem Kasulidisem.

"Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Cypru przedyskutują stan stosunków dwustronnych, omówią możliwości rozwoju współpracy zarówno w formacie bilateralnym, jak i na forum UE" - przekazała Wajda.

Jak powiedziała, omówione zostaną także aktualne wyzwania w takich obszarach jak terroryzm międzynarodowy, kryzys migracyjny i wojny hybrydowe. Następnie minister złoży wizytę w siedzibie sił pokojowych ONZ na Cyprze, gdzie spotka się ze specjalnym przedstawicielem sekretarza generalnego ONZ i szefową misji sił pokojowych ONZ na Cyprze (UNFICYP).

kk/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 2. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 3. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 4. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 5. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 6. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 7. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 8. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook