Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ: po upadku IS dżihadyści będą wracać do Europy

16.12.2017

Szef hiszpańskiego MSZ Alfonso Dastis przewiduje, że po upadku Państwa Islamskiego (IS) dżihadyści pochodzący z Europy zaczną do niej wracać. Obawia się też, że uznanie Jerozolimy jako stolicy Izraela zaszkodzi bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie.

Minister Dastis w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji prasowej EFE oświadczył w sobotę: "wydaje się, że uznanie Jerozolimy jako stolicy Państwa Izrael będzie miało skutek przeciwny do zamierzonego" i "nie pomoże w utrzymaniu spokoju, który pozwalałby na podjęcie negocjacji". 

Szef hiszpańskiej dyplomacji obawia się również "naruszenia równowagi politycznej w regionie".

Zwycięstwo nad Państwem Islamskim - mówi minister Dastis - pozbawiło je "fizycznej bazy", ale "może ono zacząć skuteczniej prowadzić infiltrację poza strefą geograficzną Bliskiego Wschodu".

"Mogą powstawać i powstają sytuacje, jakie miały już miejsce w różnych miastach krajów Unii Europejskiej, jak na przykład w Barcelonie i w Paryżu" - dodaje Dastis, nawiązując do zamachów terrorystycznych.

"Musimy być bardzo czujni wobec terroryzmu" - ostrzega polityk, który obawia się, by "nie przyczynił się on do radykalizacji obywateli krajów UE, zaraźliwego wpływu ekstremistycznej mentalności radykalnego islamizmu, któremu zmuszeni jesteśmy stawić czoło".

Liczbę hiszpańskich lub zamieszkałych w Hiszpanii członków IS minister ocenił na 200 osób.

Zapewnił, że Hiszpania pozostanie w Iraku, podobnie jak "będzie uczestniczyła w odbudowie Syrii i wszędzie, gdzie to potrzebne".

Powracając w wywiadzie do roli, jaką powinny odgrywać Stany Zjednoczone, minister powiedział, iż decyzja prezydenta Donalda Trumpa w sprawie Jerozolimy nie powinna oznaczać, że Stany Zjednoczone nie będą już ewentualnym mediatorem w konflikcie między Izraelem i Palestyńczykami. Przeciwnie - podkreślił - "powinny uczestniczyć we wspólnym wysiłku dla ustanowienia pokoju w regionie".

(PAP) fot. PAP/EPA/AKHTER GULFAM

Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 2. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 3. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 4. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 5. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 6. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 7. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

 8. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook