Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ Niemiec: To porównanie jest straszne

08.03.2017

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel powiedział we wtorek, że porównanie przez polityków tureckich działań władz niemieckich do czasów nazizmu jest "niesłychaną prowokacją i zasługującą na potępienie insynuacją". Zastrzegł, że nie będzie odpowiadać na prowokację prowokacją.

-Niemcy akceptują normalną krytykę, ale zarzut, że Niemcy stosują metody nazistowskie, jest dla nas niesłychaną prowokacją i zasługującą na potępienie insynuacją- powiedział Gabriel w wywiadzie dla wieczornego wydania wiadomości telewizji publicznej ARD. -Ten kraj jest tak demokratyczny, wolny i przestrzegający praw człowieka jak niewiele państw na świecie- zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji. -To porównanie jest tak straszne, że grozi przekroczeniem granicy tego, co Niemcy mogą znieść- dodał polityk SPD. 

Gabriel zastrzegł, odpowiadanie prowokacją na prowokację nie jest skuteczną metodą rozwiązywania konfliktów. Zapowiedział, że będzie o tym rozmawiał ze swoim tureckim odpowiednikiem. Gabriel i szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu spotkają się w środę w Berlinie. Cavusoglu spotkał się wcześniej w konsulacie generalnym w Hamburgu ze swoimi rodakami popierającymi plany wzmocnienia władzy prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. 

Turecki polityk  wybrał na miejsce spotkania będący własnością Turcji konsulat ponieważ hala w dzielnicy Wilhelmsburg, w której miał pierwotnie wystąpić, została zamknięta w przeddzień wizyty ze względów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Szef tureckiej dyplomacji uznał decyzję władz miasta za afront. W wywiadzie dla jednej z tureckich gazet nazwał system polityczny Niemiec "totalnie represyjnym". -Te praktyki przypominają czasy nazistowskie- powiedział w wywiadzie dla dziennika "Hurriyet".   

W przemówieniu wygłoszonym wieczorem do około 200 zwolenników zebranych w ogrodzie konsulatu Cavusoglu napomniał Niemców, by nie udzielali Turkom lekcji demokracji i praw człowieka. W ostatnim czasie doszło do szeregu incydentów, które doprowadziły do dalszego pogorszenia i tak już napiętych relacji turecko-niemieckich. Powodem są przypadki odmowy przez niemieckie władze lokalne zgody na udział polityków tureckich w wiecach na terenie Niemiec. 

16 kwietnia w Turcji odbędzie się referendum, w którym obywatele mają zdecydować, czy godzą się na zmianę systemu politycznego na prezydencki. W Niemczech mieszka 1,4 mln Turków uprawnionych do głosowania. By pozyskać ich głosy, politycy obozu rządzącego w Turcji zaplanowali szereg wieców na terenie Niemiec. Erdogan porównał w niedzielę jako pierwszy turecki polityk działania niemieckich władz lokalnych do okresu nazistowskiego.

fot.[PAP/EPA/CLEMENS BILAN]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 2. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 3. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 4. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 5. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 6. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 7. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook