Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

17.01.2017

Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - powiedział we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski.

W radiowej Trójce szef MSZ był pytany, czy nie obawia się, że to, co zyskaliśmy wraz obecnością amerykańskiej brygady pancernej w Polsce, możemy stracić z chwilą, gdy Donald Trump obejmie stanowisko prezydenta.

"Jak na razie nie ma takich oznak. Gdyby nowa administracja, która za chwilę przejmie władzę, była zupełnie odmiennego zdania od tej administracji, która odchodzi, na temat polityki zagranicznej, na temat polityki bezpieczeństwa, jestem przekonany, że taki sygnał dawno by już poszedł" - powiedział Waszczykowski.

"Natomiast poszło to odwrotnie" - dodał zaznaczając, że tuż po wyborach amerykański prezydent elekt zadzwonił do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i do prezydenta Andrzeja Dudy "i wyraził całkowite poparcie tej polityki bezpieczeństwa".

Na pytanie, czy nie są dla nas czymś niepokojącym ostatnie wywiady Trumpa, szef MSZ odpowiedział, że chodzi o jeden wywiad, bo - jak zaznaczył - wypowiedzi Trumpa po wyborach "były również korzystne dla nas".

Szef MSZ dodał, że w ubiegłym tygodniu podczas wizyty w Nowym Jorku rozmawiał z nominowanym na doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego gen. Michaelem Flynnem oraz Henrym Kissingerem, który ma być doradcą Trumpa w sprawach polityki zagranicznej. "Nie było tam żadnej wątpliwości, cienia wątpliwości, że taka będzie polityka amerykańska" - powiedział.

Waszczykowski przyznał, że w niedawnym wywiadzie Trumpa dla niemieckiego dziennika "Bild" "padły słowa, które nas zastanawiają". "Ale mam nadzieję, że to jest taka publicystyka w tej chwili jeszcze, nie wiążąca, poczekajmy jeszcze chwilę. Będziemy oceniać Donalda Trumpa po wystąpieniu już oficjalnym, kiedy 20 stycznia obejmie władzę" - powiedział szef MSZ.

Dodał, że w najbliższych dniach będzie w Davos - od wtorku do piątku odbędzie się tam 47. Światowe Forum Ekonomiczne - gdzie ma nadzieję rozmawiać z amerykańskimi ekspertami, spotka się również z szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini i szefem NATO Jensem Stoltenbergiem. "Będziemy w
czwartek w Davos w jednym panelu i też odniesiemy się do tego, co mówi Donald Trump" - powiedział szef MSZ.

Najnowszy wywiad Trumpa dla niemieckiego dziennika "Bild" i brytyjskiego "Timesa" wywołał poruszenie wśród polityków niektórych krajów UE i NATO. W wywiadzie tym Trump ocenił m.in., że NATO jest "przestarzałe", powtarzając swoje komentarze z kampanii wyborczej. Uznał także, że Brexit
będzie "wielką rzeczą", a z UE wyjdą też inne kraje.

"NATO ma problemy. Jest przestarzałe, ponieważ zostało zaprojektowane wiele, wiele lat temu. Po drugie, kraje (członkowskie) nie płacą tyle, ile powinny" - mówił Trump podkreślając, że jest to "nie fair". Jak dodał, Sojusz nie zatroszczył się o walkę z terroryzmem. "Abstrahując od tego, uważam NATO za bardzo ważne" - podkreślił.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 2. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 3. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 4. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 5. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 6. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 7. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook