Jedynie prawda jest ciekawa


Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

23.04.2018
russia23042018
Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

- Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

"Nie ma żadnych zmian w naszej polityce (wobec Rosji - PAP), nie ma ku temu żadnych przesłanek" - powiedział dziennikarzom minister Linkeviczius. Poinformował, że rozmowa dotyczyła współpracy "na poziomie praktycznym, na którym jest wiele do zrobienia".

Według ministra podczas narady, w której uczestniczyli też ambasadorzy Litwy w Rosji i w innych krajach wschodnich, a także doradca prezydent do spraw zagranicznych Nerijus Aleksiejunas, nie poruszano kwestii ocieplenia stosunków w Rosją.

Linkeviczius zaznaczył, że Litwie zależy na lepszych i bardziej konstruktywnych stosunkach z Rosją, ale wskazał, że "ocieplać stosunki powinna ta strona, która je ochładza".

"My nie okupowaliśmy Krymu, nie okupowaliśmy 20 proc. terytorium Gruzji, nie wtrącamy się do systemu politycznego innych państw bądź wyborów w tych państwach i nie sądzimy, że to my powinniśmy poprawiać stosunki" - powiedział Linkeviczius.

Na początku stycznia br. premier Litwy Saulius Skvernelis opowiedział się za wznowieniem współpracy z rządem Rosji. Prezydent Dalia Grybauskaite oświadczyła wówczas, że taka propozycja jest "nieodpowiedzialna".

W poniedziałek przed rozpoczęciem narady premier Litwy oświadczył, że "w relacjach międzypaństwowych najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad: przede wszystkim praw człowieka i zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego"; podkreślił, że "pod tym względem jego stanowisko i stanowisko prezydent są zbieżne".

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)


Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 3. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 4. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 5. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 6. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 7. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook