Jedynie prawda jest ciekawa


Szef AfD zapewnia, że nie chciał relatywizować zbrodni nazizmu

04.06.2018
1270niemiecptasie
Szef AfD zapewnia, że nie chciał relatywizować zbrodni nazizmu

Współprzewodniczący prawicowo-populistycznej partii AfD Alexander Gauland, który niedawno porównał czasy hitleryzmu do "ptasiej kupy w ponadtysiącletniej historii Niemiec", w poniedziałek zapewnił, że nie zamierzał relatywizować zbrodni narodowego socjalizmu.

Gauland powiedział, że za pomocą wyrażenia "ptasia kupa" chciał wyrazić "najgłębszą pogardę" dla nazizmu. Dodał jednak, że musi przyjąć do wiadomości, że wiele osób uznało jego wypowiedź za niestosowne bagatelizowanie zbrodni z lat 1933-1945. 

"Bynajmniej nie chciałem, by powstało takie wrażenie, co jednoznacznie wynika z pozostałej części mojej wypowiedzi" - podkreślił Gauland. "Żałuję powstałej sytuacji. Nigdy nie było moim zamiarem bagatelizować czy wręcz wyszydzać ofiary zbrodniczego systemu" - dodał. 

W sobotę Gauland, który jest współprzewodniczącym AfD (Alternatywa dla Niemiec) i szefem jej frakcji w Bundestagu, na spotkaniu z partyjną młodzieżówką Junge Alternative w Turyngii powiedział, że Niemcy ponoszą odpowiedzialność za czasy narodowego socjalizmu, ale rządy Adolfa Hitlera to "zaledwie ptasia kupa w ponadtysiącletniej niemieckiej historii sukcesów". "Mamy sławną historię, a ta, drodzy przyjaciele, trwała dłużej niż te przeklęte 12 lat" - podkreślił. 

Jego słowa potępił w poniedziałek niemiecki rząd. "To haniebne, że musimy odnosić się do podobnych słów wygłoszonych przez deputowanego Bundestagu" - oświadczył rzecznik Steffen Seibert. Jak dodał, rząd stanowczo sprzeciwia się wszelkim próbom relatywizowania narodowego socjalizmu. Tylko dzięki temu, że kraj i wszystkie jego rządy podzielały to stanowisko, Niemcy stały się na powrót uznanym członkiem społeczności międzynarodowej - zaznaczył Seibert.

Słowa Gaulanda o hitleryzmie znalazły wielu obrońców wśród polityków AfD, w tym szefa struktur partyjnych w Turyngii Bjoerna Hoeckego. "Wszyscy ci hipermoraliści, którzy teraz znowu się odzywają (...), którzy swoją polityką doprowadzili do tego, że nasze krajowe bezpieczeństwo się rozpada, którzy przynajmniej pośrednio są odpowiedzialni za to, że nasze córki i żony są zaczepiane, gwałcone i zabijane, w moich oczach stracili wszelkie prawo do moralizowania na temat polityków AfD" - powiedział Hoecke. Znany jest z tego, że w zeszłym roku zażądał "zwrotu o 180 stopni, jeśli chodzi o debatę historyczną" w Niemczech. Jednak w AfD pojawiły się też głosy krytyczne. Grupa umiarkowanych przedstawicieli partii, Alternative Mitte, w wydanym w niedzielę wieczorem oświadczeniu zażądała od Gaulanda oficjalnych przeprosin. Oceniła, że wypowiedź Gaulanda była "co najmniej dwuznaczna" oraz że "coś podobnego nie może się przydarzyć politykowi z minimum wyczucia i poczucia odpowiedzialności za naszą historię". 

Kierownictwo AfD w poniedziałek skrytykowało w oświadczeniu członków Junge Alternative za to, że na sobotnim spotkaniu z Gaulandem odśpiewali w całości pieśń "Deutschlandlied", w tym zwrotkę zaczynającą się od słów "Niemcy, Niemcy ponad wszystko", z której zrezygnowano po II wojnie światowej.

Przywódca młodzieżówki Damian Lohr powiedział, że "przyjął do wiadomości" krytykę, jednak bronił się, mówiąc, że śpiewanie tej zwrotki nie jest zakazane, a sama pieśń została "wykorzystana w złym celu przez nazistów".

Wypowiedź Gaulanda potępił m.in. prezydent Frank-Walter Steinmeier, główne partie niemieckie i Międzynarodowy Komitet Oświęcimski. 

AfD powstała na początku 2013 roku na fali sprzeciwu wobec pomocy finansowej dla Grecji i innych zadłużonych krajów UE. Od 2015 roku głównym hasłem ugrupowania jest zamknięcie granic Niemiec dla migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, ograniczenie wpływów islamu, zaostrzenie walki z przestępczością oraz poprawa relacji z Rosją. Po wyborach parlamentarnych w 2017 roku AfD stała się trzecią siłą w kraju i po raz pierwszy wprowadziła do Bundestagu swoich posłów. 

(PAP)

fot. CC3.0/blu-news.org/CC4.0/Liz Sullivan


Warto poczytać

 1. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 2. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 3. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 4. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 5. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 6. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 7. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 8. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook