Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Polskie stanowisko w sprawie porozumienia paryskiego jest jasne

02.06.2017

- Polska podpisała porozumienie paryskie i nie ma dzisiaj dyskusji na temat tego, byśmy z tego porozumienia występowali - oświadczył w piątek prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

- Polska podpisała porozumienie paryskie i nie ma dzisiaj dyskusji na temat tego, byśmy z tego porozumienia występowali - oświadczył w piątek prezydencki minister Krzysztof Szczerski.   

"Polska będzie swoje zobowiązania realizować dlatego, że podpisała porozumienie paryskie i nie ma dzisiaj dyskusji na temat tego, byśmy jako Polska z tego porozumienia występowali" - powiedział Szczerski na briefingu w Warszawie. 

Podkreślił, że jeśli mowa o polityce klimatycznej, "to każde państwo podpisywało porozumienie paryskie na własną odpowiedzialność". "Każde państwo w związku powyższym na własną odpowiedzialność to porozumienie realizuje i na własną odpowiedzialność tę decyzję o przyłączeniu się lub nie podejmuje" - zaznaczył Szczerski.  

Więc w tym sensie - mówił - jest to sprawa suwerennej polityki Stanów Zjednoczonych. Donald Trump podjął decyzję, za którą on sam będzie odpowiedzialny jako lider tego państwa - zaznaczył minister.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek, że Stany Zjednoczone wycofają się z paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku, co jest spełnieniem jego obietnicy, że będzie przedkładał interesy amerykańskich pracowników i konsumentów nad inne.

Szczerski był pytany, czy w tej sytuacji zmienia się znacząco sytuacja jeśli chodzi o konkurencję gospodarek Stanów Zjednoczonych i UE oraz, czy obecnie Unia powinna zrewidować swoją politykę klimatyczną.

Minister ocenił, że konkurencyjność gospodarcza w świecie jest "w dużej mierze realizowana także poprzez czynniki pozaklimatyczne".  Jak zauważył,porozumienie paryskie, to jest "porozumienie bardzo ogólne" i wycofanie się Stanów Zjednoczonych ma w dużej mierze charakter raczej symboliczny "w sensie  globalnego konsensusu w tym względzie". Szczerski ocenił, że właśnie w tym sensie wycofanie się USA ma "dużo większe znaczenie niż bezpośrednie skutki ekonomiczne".   

Przyjęte w grudniu 2015 roku na konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu porozumienie ratyfikowało dotąd 147 państw. USA uczyniły to we wrześniu ubiegłego roku, zobowiązując się do działań na rzecz ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do wyraźnie mniej niż 2, a jeśli to możliwe do 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną. Wymaga to zredukowania globalnej emisji gazów cieplarnianych, w której udział USA wynosi według porozumienia paryskiego 17,89 proc. Wyprzedzają je pod tym względem tylko Chiny z udziałem 20,09 proc.

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 4. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 5. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 6. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 7. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook