Jedynie prawda jest ciekawa


Sytuacja w Syrii tematem szczytu UE

14.12.2016

Sytuacja w Aleppo będzie jednym z tematów obrad przywódców państw UE w czwartek w Brukseli - poinformował słowacki minister ds. europejskich Ivan Korczok. Liberałowie w PE wezwali państwa Unii do nałożenia sankcji na Rosję za wspieranie syryjskiego reżimu.

"Sytuacja w Aleppo jest tragiczna, zmienia się z dnia na dzień. Dostęp humanitarny i ewakuacja ludności to sprawy kluczowe. Trzeba doprowadzić do wstrzymania ognia i osądzenia odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne. Na pewno w czwartek szefowie państw będą o tym rozmawiać" - powiedział Korczok w środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, przedstawiając program szczytu UE.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podkreślił, że są doniesienia o masakrach w Aleppo. "Wzywam strony konfliktu, by choć przez chwilę wstrzymały ogień, przynajmniej na tak długo, ile potrzebuje ludność cywilna na opuszczenie tego zrujnowanego miasta" - apelował.

Szef największej w PE frakcji, chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej, Manfred Weber ocenił, że to Rosja i jej prezydent Władimir Putin odpowiada za sytuację w Aleppo. W trakcie debaty w PE wyraził przekonanie, że "Europa była nieobecna, a wspólnota międzynarodowa zawiodła w tej sprawie".

"To, co stało się w Aleppo, było możliwe tylko wskutek zaangażowania rosyjskich bombowców i żołnierzy" - powiedział. "Appeasement wobec Rosji jest wykluczony. Putin ma krew na rękach i Unia Europejska powinna to wyraźnie powiedzieć" - dodał niemiecki eurodeputowany.

Oczekuje on też przedłużenia przez kraje UE istniejących sankcji gospodarczych wobec Rosji, nałożonych w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy. Zaapelował o zapewnienie, że pomoc humanitarna dotrze do mieszkańców Aleppo oraz o przyjmowanie syryjskich uchodźców.

Za wprowadzeniem nowych sankcji wobec Rosji w związku ze wspieraniem reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada opowiedział się szef liberałów w PE, belgijski polityk Guy Verhofstadt. "Wszyscy możemy ubolewać, ale wy macie siłę, by jutro w czasie spotkania Rady Europejskiej przejąć inicjatywę i wprowadzić sankcje wobec odpowiedzialnych za tę sytuację, jeżeli nie zastosują się do naszych humanitarnych apeli w sprawie Aleppo" - powiedział Verhofstadt, zwracając się do rządów państw unijnych. Jego zdaniem konieczne są nowe sankcje, także na wspierający reżim w Damaszku Iran.

Verhofstadt oskarżył prorosyjskich eurosceptyków w PE o współodpowiedzialność za wydarzenia w Syrii. "Wspieracie tych, którzy doprowadzili do tej tragedii" - wskazał.

Anna Fotyga (PiS) oświadczyła, że "trzeba zrobić wszystko, co w naszej mocy, by nie było bezkarności dla tych, którzy politycznie i fizycznie odpowiedzialni są za to, co dzieje się w Aleppo, bez względu na ich narodowość czy pochodzenie".

Także socjaldemokraci w PE zaapelowali do przywódców unijnych o jasne stanowisko potwierdzające, że odpowiedzialni za zbrodnie wojenne w Aleppo poniosą konsekwencje. "Nie wolno zapominać także o odpowiedzialności krajów wspierających reżim Asada. Trzeba już teraz podjąć konkretne działania" - oznajmił wiceprzewodniczący socjalistów i demokratów w PE, rumuński europoseł Victor Bostinaru.

Opanowanie całej rebelianckiej części Aleppo przez syryjską armię i jej sojuszników oznacza największe zwycięstwo odniesione do tej pory przez Asada i koalicję wojsk syryjskich, rosyjskich sił powietrznych, szyickich milicji z Iranu i Libanu w trwającej od 2011 roku wojnie domowej.

Po utracie tego terytorium przez rebeliantów nie będą oni już w sposób znaczący obecni w żadnym z głównych miast w Syrii. W ich rękach wciąż jest większość terenów wiejskich na zachód od Aleppo oraz w prowincji Idlib, również na północnym zachodzie Syrii.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. auschwitz27012018 22.08.2018

  Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech: „Mówienie o polskich obozach śmierci to przejaw wolności słowa”

  Wyrok sądu w Krakowie - uznający, że niemiecka telewizja ZDF musi w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady" - nie może być egzekwowany w RFN - uznał niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH).

 2. trump11042018 21.08.2018

  Ogromne kłopoty Donalda Trumpa. Jego prawnik oddał się w ręce FBI

  Były osobisty prawnik Donalda Trumpa Michael Cohen oddał się we wtorek w ręce FBI - podała telewizja CNN.

 3. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 4. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 5. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 6. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 7. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 8. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook