Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjskie bombowce zniszczyły mu życie. Syryjskie dziecko w wypracowaniu: Moja przyszłość została zrujnowana przez wojnę

05.12.2017
1270corosyjskieszwajnezrobilywsyrii
Rosyjskie bombowce zniszczyły mu życie. Syryjskie dziecko w wypracowaniu: Moja przyszłość została zrujnowana przez wojnę

Uciekłem z Syrii i nazwano mnie uchodźcą. Moim marzeniem było dorosnąć w Syrii, ale moje życie i przyszłość zostały zrujnowane z powodu wojny - pisze w szkolnym wypracowaniu 12-letni Kurd, Habib, który z rodziną uciekł 4 lata temu z Syrii do Libanu.

Habib nie pamięta, kto po raz pierwszy nazwał go uchodźcą, pamięta jednak, że pierwszy raz powiedziano tak do niego w Libanie. "Libańczycy do nas tak mówią na ulicy" - wyjaśnia Rosaline, matka chłopca.

Rosaline wraz z mężem, bratem Habiba i jego siostrą mieszka w jednej z biedniejszych dzielnic Bejrutu. Do ich mieszkania wchodzi się ciasną i brudną klatką schodową tuż za zapleczem restauracji.

Siedzimy w niedużym pokoju, do którego wchodzi się prosto z korytarza. Ze ścian w niektórych miejscach schodzi farba, na podłodze leżą dywany. W mieszkaniu są jeszcze kuchnia i nieduża łazienka. Koszt wynajęcia tego lokum to 390 dolarów za miesiąc.

Habib czyta dalszą część swojego wypracowania: "Bardzo lubię szkołę, ale każdego dnia nic się nie zmienia w moim życiu. A najtrudniejsze jest to, że żyję na obczyźnie daleko od mojego kraju".

Czyta powoli. Napisał je ręcznie na kartce w linie. Każde zdanie jest zapisane w oddzielnej linijce. Chłopiec czasami ma problem z odczytaniem słów, nie wszystkie litery napisał wyraźnie.

Rosaline nie ma wykształcenia, ale dla swoich dzieci pragnie innego życia. "Nie potrafię czytać, to już nie jest istotne. Chcę tylko, żeby moje dzieci żyły, jak zechcą. Moje dzieci powinny mieć inną przyszłość" - podkreśla stanowczo.

"W Libanie nie dostaję tego, co jest moim prawem, jako dziecka. W szkole nie dostaję całkowitej uwagi" - czyta Habib.

 Wypracowanie napisał na zajęcia z języka arabskiego. Miał je przeczytać dyrektorce szkoły, ona jednak o tym zapomniała. "Nie za bardzo się interesują w szkole dziećmi" - ubolewa jego matka.

Chłopiec bardzo cierpi z powodu rozstania z babcią. "Byłem najsmutniejszy, kiedy przedostaliśmy się do Libanu, bo zostałem rozłączony z moją babcią. Nie widziałem babci od trzech lat, a bardzo za nią tęsknię i bardzo tęsknię za swoim dziadkiem. Nie mogę dowiedzieć się, czy wszystko z babcią jest w porządku, pod bombami, które są zrzucane z powietrza" - wyznaje Habib.

"Miałem osiem lat, kiedy pozbawiono mnie mojego dzieciństwa; nic nie widziałem oprócz krwi, obcinania głów, bomb, wybuchów pocisków rakietowych" - kończy swoje wypracowanie.

Chłopiec chodzi do publicznej szkoły podstawowej. Zajęcia rozpoczyna o godzinie 14, a kończy o 19. Publicznych szkół podstawowych w Libanie jest ok. 20 proc. Pozostałe są prywatne, czyli trzeba za nie płacić. Rodziny Habiba na taką nie stać.

"Nauczyciele powiedzieli, że on jest bardzo inteligentny i powinien chodzić do jakiejś lepszej szkoły" - mówi Rosaline. Habib najbardziej lubi język angielski. Chciałby pracować jako chirurg.

UNHCR podaje, że 54 proc. dzieci uchodźców syryjskich w Libanie nie uczęszcza do szkoły na poziomie podstawowej. UNICEF i inne organizacje mówią, że może to być stracone pokolenie.

Rosaline chwali się, że Habib zagrał w libańskim serialu opowiadającym o wydarzeniach w Syrii. Chłopiec nieśmiało tłumaczy, że jego zadaniem i innych dzieci było pakować do worków "narkotyki". Młody Kurd razem ze swoją mamą zagrał także w teledysku libańskiego artysty poświęconym sytuacji uchodźców syryjskich.

Dzieci całe dnie spędzają w domu. Matka nie pozwala im wychodzić na ulicę, bo się o nich boi. Pytam Rosaline, czy są grzeczni w domu. "Czy widzisz moje siwe włosy?" - odpowiada ze śmiechem.

Podczas rozmowy Rosaline jest zadowolona i często się uśmiecha. "Co mam robić, muszę żyć" - odpowiada, kiedy zwracam jej na to uwagę.

Rosaline jest Kurdyjką. Mieszkała z mężem i dziećmi w Aleppo. Uciekli do Libanu w 2013 r. Jej mąż w Syrii pracował jako krawiec. "Nasze życie było bardzo dobre w Syrii" - wspomina. W Bejrucie jej mąż pracuje, dzięki temu mogą pozwolić sobie na wynajęcie mieszkania.

"Chcieliśmy zapewnić naszym dzieciom jakąś przyszłość. Myśleliśmy, że tutaj, w Libanie będziemy mogli to zrobić, ale tutaj też nie mamy przyszłości" - mówi.

Do Syrii nie wrócą, ale nie chcą też zostać w Libanie. "Złożyłam dokumenty do ONZ, żeby stąd wyjechać gdziekolwiek, tam, gdzie będziemy traktowani jak ludzie" - tłumaczy.

"Moja córka ma jakąś chorobę, która powoduje, że nie rośnie. To wymaga operacji, ale nie mam na to pieniędzy. Nawet nie mogę zrobić jej badań" - mówi.

Rosaline i jej rodzina to jedna z kilkuset rodzin, którym Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga w ramach projektu Cash for Rent. Syryjscy uchodźcy w Bejrucie otrzymują na konto ok. 120 dolarów miesięcznie, żeby przynajmniej w części móc zapłacić za mieszkanie.

W rejonie Bejrutu według danych UNHCR przebywa około 270 tys. syryjskich uchodźców.

(PAP) autor: Krzysztof Markowski ; fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 4. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 5. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 6. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 7. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 8. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook