Jedynie prawda jest ciekawa


Syria: IS sieje terror w Al-Bab

26.12.2016

Turecka armia oskarżyła w poniedziałek dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) o zabicie co najmniej 30 cywilów, którzy próbowali uciec z miasta Al-Bab na północy Syrii. Al-Bab to bastion dżihadystów, nad którym tureckie siły próbują przejąć kontrolę.

"Co najmniej 30 cywilów, którzy usiłowali uciec z Al-Bab, zostało w niedzielę zabitych w ataku organizacji terrorystycznej IS" - oświadczył turecki sztab generalny, cytowany przez prorządową agencję prasową Anatolia. Agencja AFP podkreśla, że zweryfikowanie tego bilansu nie jest możliwe.

Syryjscy rebelianci wspierani przez turecką armię próbują od wielu tygodni zająć Al-Bab, ale bojownicy IS stawiają tam silny opór.

W środę śmierć w tym mieście poniosło 16 tureckich żołnierzy. Był to najtragiczniejszy dzień dla tureckiej armii od rozpoczęcia w sierpniu ofensywy na północy Syrii, która jest wymierzona zarówno w IS, jak i w kurdyjskie bojówki.

Turecka armia twierdzi, że podejmuje środki ostrożności, aby uniknąć strat cywilnych, ale kilkukrotnie była oskarżana o ich spowodowanie. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w ubiegłym tygodniu w tureckich nalotach zginęło 88 cywilów.

Ankara w niedzielę rozmieściła dodatkową artylerię i wozy opancerzone na swojej granicy z Syrią. Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapewniał dzień wcześniej, że bitwa mająca na celu odbicie Al-Bab prawie się zakończyła. 

Ryb, PAP

Fot. [Twitter/@AJEnews]

Warto poczytać

 1. posiedzenie-sadowe-26092018 26.09.2018

  Czysta hipokryzja. Broniła Billa Clintona w sprawie o molestowanie Lewinsky, teraz chce pogrążyć konserwatywnego polityka

  Prawnicy Christiny Blasey Ford, która oskarża kandydata do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha o molestowanie seksualne, wystosowali kolejne żądania pod adresem Komisji Sądowniczej

 2. us-army-26092018 26.09.2018

  To oni będą bronić nas przed Rosją? Ogromne problemy amerykańskiej armii

  Amerykańska armia po raz pierwszy od ponad dekady nie osiągnęła celów rekrutacyjnych. Do realizacji planu zabrakło około 6 i pół tysiąca rekrutów

 3. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 4. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 5. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 6. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 7. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 8. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook