Jedynie prawda jest ciekawa


Sylwester w Kolonii: Obawy przed powtórką

12.12.2016

W Kolonii podczas tegorocznego sylwestra porządku w mieście i bezpieczeństwa uczestników zabawy pod gołym niebem będzie strzec 1,5 tys. policjantów, czyli 10 razy więcej niż rok temu, gdy doszło do masowych napaści rabunkowych i seksualnych na kobiety.

Oprócz policjantów służbę będzie też pełnić 600 funkcjonariuszy służb miejskich i prywatnych firm ochroniarskich. Wokół katedry kolońskiej, gdzie rok temu doszło do gorszących scen, powstanie zamknięta strefa, w której zakazane będzie odpalanie petard. Osoby wchodzące na ogrodzony teren wokół świątyni będą poddawane kontroli osobistej. 

O nadzwyczajnych środkach, mających zapobiec powtórzeniu się sytuacji sprzed roku, poinformowali w poniedziałek burmistrz Kolonii Henriette Reker i szef kolońskiej policji Juergen Mathies. Punktem kulminacyjnym sylwestrowych uroczystości ma być pokaz świateł wyreżyserowany przez artystę Philippa Gerta.

Nawiązując do wydarzeń sprzed roku, Mathies powiedział, że oglądając zdjęcia i materiał filmowy „czuje współczucie i gniew", ponieważ policja nie była w stanie zapewnić ludziom bezpieczeństwa. Zapowiedział, że w tym roku Kolonia będzie najbezpieczniejszym miastem w całych Niemczech. 

Jednocześnie burmistrz Reker, która radziła kobietom, by trzymali imigrantów z dala od siebie „na odległość ramienia”, chce rozładować potencjalne napięcia czyniąc tegoroczny sylwester „bardziej różnorodny”. A mianowicie za sprawą występu chóru imigrantów – jak donosi dziennik „die Welt” - który będzie śpiewał o Europie bez granic.

„Powinniśmy świętować sylwestra bardziej kolorowo, bardziej tolerancyjnie. Wesoło i bezpiecznie” - podkreśliła Reker na konferencji prasowej. Poza tym kobiety będą mogły zwrócić się o pomoc do doradców, siedzących w autobusach wokół placu otaczającego katedrę w Kolonii. Tam będą mogły wyposażyć się także w kamery noszone blisko ciała, tzw. bodycams. 

W noc sylwestrową 2015 roku przed dworcem głównym i katedrą w Kolonii doszło do masowych napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety. Grupki mężczyzn, głównie imigrantów z Afryki Północnej, tworzyły sztuczny tłok, osaczały kobiety i napastowały je, a następnie okradały. Zbyt słabe siły policyjne przez wiele godzin nie były w stanie opanować sytuacji.

Po wydarzeniach w Kolonii zawiadomienia o molestowaniu seksualnym zgłosiły 662 kobiety. Oprócz napaści seksualnych doszło też do rabunku i kradzieży. Część kobiet padła ofiarą zarówno molestowania seksualnego, jak i napaści rabunkowych. Jedynie dwie osoby, Irakijczyk i Algierczyk, zostały do tej pory skazane za napaści seksualne. 

Wypadki w Kolonii miały istotny wpływ na zmianę podejścia do uchodźców ze strony społeczeństwa niemieckiego, które na jesieni 2015 roku bardzo zaangażowało się na rzecz pomocy dla nich.

Ryb, welt.de, PAP

Fot. [Twitter/@_taz}

Warto poczytać

 1. auschwitz27012018 22.08.2018

  Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech: „Mówienie o polskich obozach śmierci to przejaw wolności słowa”

  Wyrok sądu w Krakowie - uznający, że niemiecka telewizja ZDF musi w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady" - nie może być egzekwowany w RFN - uznał niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH).

 2. trump11042018 21.08.2018

  Ogromne kłopoty Donalda Trumpa. Jego prawnik oddał się w ręce FBI

  Były osobisty prawnik Donalda Trumpa Michael Cohen oddał się we wtorek w ręce FBI - podała telewizja CNN.

 3. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 4. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 5. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 6. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 7. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 8. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook