Jedynie prawda jest ciekawa


Świat potępia Koreę

06.03.2017

Państwa Zachodu potępiły próby rakietowe, które miały miejsce w Korei Północnej.

Wiele państw, w tym Niemcy, Francja i Wielka Brytania, potępiło w poniedziałek nowe próby rakiet balistycznych przeprowadzone tego dnia przez Koreę Północną, określając je jako prowokację. Rosja apeluje o powściągliwość w sprawie tych prób rakietowych.

Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson potępił północnokoreańskie próby, oświadczył, że takie "prowokacyjne akcje" są zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

"Wielka Brytania zdecydowanie potępia ostatnie północnokoreańskie próby pocisków balistycznych" - poinformował Johnson w oświadczeniu na stronie rządowej. Dodał, że Wielka Brytania, która obecnie przewodzi Radzie Bezpieczeństwa (RB) ONZ, współpracuje z partnerami w kwestii tych testów.

"Apelujemy do Korei Północnej o zaprzestanie prowokacyjnych akcji, które zagrażają międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu" - oświadczył szef brytyjskiego MSZ.

Prowokacją nazwał próby rakiet balistycznych w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej (KRLD) niemiecki MSZ, który potępił je bardzo zdecydowanie i jednoznacznie. "Próby te są nieodpowiedzialną prowokacją i jawnie naruszają rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ" - oświadczył przedstawiciel niemieckiego MSZ. Zaznaczył, że reżim północnokoreański stworzył zagrożenie nie tylko dla partnerów Niemiec w regionie - Japonii i Korei Południowej - ale jego program jądrowy zagraża też bezpieczeństwu i stabilności poza regionem.

Próby północnokoreańskich rakiet potępiła w poniedziałek także Francja, zapowiadając konsultacje w tej sprawie z członkami RB ONZ.

Naruszenie rezolucji RB ONZ nowymi próbami rakietowymi zarzucił Pjongjangowi dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano. Zwrócił się w poniedziałek na konferencji prasowej w Wiedniu do Korei Północnej o pełne przestrzeganie rezolucji RB.

Rosja z kolei zaapelowała do, jak to określiła, "wszystkich zaangażowanych stron" o zachowanie powściągliwości w sprawie prób i o "poważne zastanowienie się nad negatywnymi następstwami dalszej eskalacji napięć dla bezpieczeństwa i stabilności w regionie".

Rosyjski MSZ poinformował, że Moskwa "z uwagą śledzi rozwój sytuacji na Półwyspie Koreańskim, która w ostatnich dniach stała się jeszcze bardziej napięta w następstwie nowej próby rakietowej (przeprowadzonej przez) KRLD 6 marca", a także w wyniku "rozpoczętych wspólnych manewrów wojskowych na dużą skalę USA i Korei Południowej, które służą ćwiczeniu operacji przeciw Korei Północnej".

Służby prasowe rosyjskiego MSZ podały, że Moskwa wciąż upatruje wyjścia z powstałej sytuacji w zwiększeniu wysiłków w celu znalezienia polityczno-dyplomatycznego rozwiązania całego kompleksu problemów Półwyspu Koreańskiego.

W poniedziałek KRLD przeprowadziła cztery próby rakietowe, najpewniej pocisków nowego typu, z których trzy wpadły do morza na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii. Nie spowodowały strat - oświadczył premier Japonii Shinzo Abe.

Rzecznik Połączonego Sztabu Korei Płd. podał, że Seul wraz z Waszyngtonem analizuje wszystkie okoliczności testu. Zdaniem komentatorów poniedziałkowa próba z pociskami balistycznymi jest reakcją na wspólne ćwiczenia armii południowokoreańskiej i sił zbrojnych USA, które są obecne w Korei Płd. w sile 28,5 tys. żołnierzy.

Korea Północna jest objęta oenzetowskimi sankcjami i embargiem na broń, których celem jest powstrzymanie tego kraju przed rozwijaniem programów nuklearnego i rakietowego. Według władz w Pjongjangu wszystkie takie testy to "środki samoobrony".

Mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 2. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 3. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 4. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 5. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 6. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 7. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook