Jedynie prawda jest ciekawa


Strażnik udusił więźnia. To już kolejny przypadek tortur w rosyjskich więzieniach

25.07.2018
wiezienie24072018
Strażnik udusił więźnia. To już kolejny przypadek tortur w rosyjskich więzieniach

W kolonii karnej w obwodzie briańskim w europejskiej części Rosji zmarł więzień torturowany przez funkcjonariusza - podała niezależna "Nowaja Gazieta". Według oficjalnego komunikatu więzień udusił się po tym, jak przewiązano mu twarz tkaniną.

W komunikacie służb więziennych poinformowano, że funkcjonariusz "stosując siłę i środki specjalne ograniczył ruchy" więźnia i "przewiązał mu twarz tkaniną", co spowodowało śmierć w wyniku uduszenia. W internecie pojawiła się niepotwierdzona informacja, że więzień został przykuty kajdankami do stołu, a twarz omotano mu prześcieradłem.

Mężczyzna zmarł 22 lipca. Funkcjonariusz został zatrzymany i jest podejrzany o przekroczenie kompetencji służbowych z użyciem przemocy.

Informacja o śmierci więźnia w kolonii karnej pojawiła się kilka dni po opublikowaniu przez "Nową Gazietę" wstrząsającego nagrania wideo z kolonii karnej w Jarosławiu. Widać na nim, jak funkcjonariusze po kolei biją jednego z więźniów pałkami i pięściami. Do wydarzeń tych doszło rok temu.

Publikacja spowodowała, że Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął sprawę karną, a kilku funkcjonariuszy zidentyfikowanych na nagraniu zostało zatrzymanych.

Wskutek rozgłosu wywołanego tym nagraniem sąd w Czelabińsku zdecydował się zmienić na niejawny tryb procesu, w którym również oskarżeni są funkcjonariusze Federalnej Służby Więziennej (FSIN). W 2015 roku jeden z więźniów w tej kolonii karnej został znaleziony martwy. Zarzuty wobec funkcjonariuszy dotyczą też pobicia innego więźnia. Rozprawa odbyła się w poniedziałek.

PAP

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 7. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 8. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook