Jedynie prawda jest ciekawa


Strażnik udusił więźnia. To już kolejny przypadek tortur w rosyjskich więzieniach

25.07.2018
wiezienie24072018
Strażnik udusił więźnia. To już kolejny przypadek tortur w rosyjskich więzieniach

W kolonii karnej w obwodzie briańskim w europejskiej części Rosji zmarł więzień torturowany przez funkcjonariusza - podała niezależna "Nowaja Gazieta". Według oficjalnego komunikatu więzień udusił się po tym, jak przewiązano mu twarz tkaniną.

W komunikacie służb więziennych poinformowano, że funkcjonariusz "stosując siłę i środki specjalne ograniczył ruchy" więźnia i "przewiązał mu twarz tkaniną", co spowodowało śmierć w wyniku uduszenia. W internecie pojawiła się niepotwierdzona informacja, że więzień został przykuty kajdankami do stołu, a twarz omotano mu prześcieradłem.

Mężczyzna zmarł 22 lipca. Funkcjonariusz został zatrzymany i jest podejrzany o przekroczenie kompetencji służbowych z użyciem przemocy.

Informacja o śmierci więźnia w kolonii karnej pojawiła się kilka dni po opublikowaniu przez "Nową Gazietę" wstrząsającego nagrania wideo z kolonii karnej w Jarosławiu. Widać na nim, jak funkcjonariusze po kolei biją jednego z więźniów pałkami i pięściami. Do wydarzeń tych doszło rok temu.

Publikacja spowodowała, że Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął sprawę karną, a kilku funkcjonariuszy zidentyfikowanych na nagraniu zostało zatrzymanych.

Wskutek rozgłosu wywołanego tym nagraniem sąd w Czelabińsku zdecydował się zmienić na niejawny tryb procesu, w którym również oskarżeni są funkcjonariusze Federalnej Służby Więziennej (FSIN). W 2015 roku jeden z więźniów w tej kolonii karnej został znaleziony martwy. Zarzuty wobec funkcjonariuszy dotyczą też pobicia innego więźnia. Rozprawa odbyła się w poniedziałek.

PAP

Fot: wikicommons

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook