Jedynie prawda jest ciekawa


"Cień CIA": upadek Państwa Islamskiego nie oznacza końca konfliktu w Syrii

22.11.2017
1270isis
"Cień CIA": upadek Państwa Islamskiego nie oznacza końca konfliktu w Syrii

Upadek Państwa Islamskiego (IS) nie wystarczy do pokojowego rozwiązania złożonego konfliktu syryjskiego - ocenia w środę Stratfor. Według ośrodka cele polityki USA wobec Syrii to promowanie reform politycznych, wspieranie Kurdów oraz ograniczanie roli Iranu.

Klęska wspólnego wroga, jakim jest tracące w ostatnich miesiącach terytorium i zdolności bojowe IS, "może spotęgować niektóre z głęboko zakorzenionych różnic między głównymi stronami" konfliktu syryjskiego - zaznacza w analizie Stratfor. Według ośrodka nazywanego często "cieniem CIA", "przyszłość Syrii jest wciąż mroczna", a w kraju tym ścierają się interesy wielu światowych mocarstw, co znacznie utrudnia rozmowy pokojowe.

Jak zaznacza Stratfor, pozycja negocjacyjna USA ws. Syrii zależy od trzech spraw w tym kraju: "głębokiej przemiany politycznej, znaczącej roli Kurdów oraz ograniczenia wpływów irańskich". W ocenie ośrodka cele te różnią się od planów innych "kluczowych graczy", a "spośród wszystkich stron konfliktu paradoksalnie najbliższe są rosyjskim". Dla poparcia swojej tezy ośrodek przypomina, że Moskwa zgodziła się w porozumieniu z USA na wycofanie sił irańskich z obszaru tzw. strefy deeskalacji w pobliżu Wzgórz Golan w Darze na południu Syrii. Zaznacza również, że Rosja "uznaje rolę Kurdów w powojennej Syrii", a spośród wszystkich sojuszników rządu w Damaszku "najgłośniej wzywa (go) do politycznych reform".

Stratfor zaznacza jednak, iż "trzeba dostrzec granice amerykańsko-rosyjskiego podobieństwa stanowisk" ws. Syrii, do których należą "zakres politycznej reformy" oraz "limity irańskiej obecności".

Ośrodek badawczy George'a Friedmana przywołuje zeszłotygodniowe wystąpienie amerykańskiego ministra obrony Jamesa Mattisa, który zapowiedział, że amerykańskie siły pozostaną w Syrii, "by zapobiec odrodzeniu" radykalnych grup. Nie wspomniał on jednak, że oddziały USA w Syrii "pomogą również powstrzymać rosnące wpływy Iranu w regionie (...)" - pisze Stratfor.

Waszyngton - w ocenie ośrodka analitycznego - w przeciwieństwie do innych stron konfliktu syryjskiego traktował pokonanie dżihadystów priorytetowo. Podkreślając determinację USA w walce z IS, Stratfor przypomina, że w wojnie z samozwańczym kalifatem Amerykanie wspierali dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) nawet kosztem "strategicznych relacji z Turcją".

Ankarę i Waszyngton, sojuszników w NATO, dzieli sprawa Kurdów, a "Turcja, ku frustracji USA, próbuje współpracować z Rosją, głównie przez rozmowy w Astanie" - czytamy w analizie.

Jak wskazuje Stratfor, przyjaźń turecko-rosyjska nie jest jednak bezwarunkowa, a Moskwa prawdopodobnie nie wycofa swoich oddziałów z kontrolowanego przez Kurdów kantonu Afrin w Syrii i dalej będzie "blokowała tureckie ruchy". Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan 13 listopada ogłosił, że jeśli USA oraz Rosja "szczerze wierzą, że nie ma militarnego rozwiązania" dla konfliktu, to powinny wycofać swoje oddziały z Syrii - przypomina.

Sytuację w Syrii komplikują również rebelianci, którzy "nie pokazali dotychczas woli wstrzymania walk", oraz zaniepokojony wzrostem znaczenia Iranu Izrael, który "grozi nasileniem nalotów" - zaznacza ośrodek. Połącznie wszystkich tych czynników powoduje, że "mało prawdopodobne jest, by trwające negocjacje spowodowały znaczące postępy na drodze do pokoju" - konkluduje.

(PAP)

mobr/ mc/

fot. PD

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 3. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 4. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 5. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 6. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 7. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook