Jedynie prawda jest ciekawa


Strajk generalny w Grecji

08.12.2016

W Grecji trwa w czwartek 24-godzinny strajk generalny przeciwko planowanej reformie rynku pracy i bolesnym oszczędnościom.

W Grecji trwa w czwartek 24-godzinny strajk generalny przeciwko planowanej reformie rynku pracy i bolesnym oszczędnościom, których od władz zadłużonego kraju domagają się jego wierzyciele - euroland, MFW i Europejski Bank Centralny.

Z powodu strajku, zorganizowanego przez największe w Grecji związki zawodowe pracowników sektora publicznego i prywatnego - ADEDY i GSEE, z portów nie wypłynęły statki pasażerskie, pojawiły się utrudnienia w transporcie publicznym, a lokalne urzędy były zamknięte.

"Ciężar na naszych plecach jest nie do udźwignięcia, ten okres schyłkowy musi się wreszcie zakończyć" - przekazała GSEE w komunikacie, nazywając żądania pożyczkodawców "nierealnymi".

W ciągu dnia planowane są marsze pracowników i emerytów przez centrum Aten. Reuters przypomina jednak, że frekwencja w ulicznych protestach w Grecji pozostaje niska, odkąd w lipcu 2015 roku kraj zgodził się na trzeci pakiet pomocowy po trudnych negocjacjach, które nieomal zmusiły go do opuszczenia strefy euro.

Ministrowie finansów eurolandu, którzy spotkali się w poniedziałek, by ocenić postępy Grecji w realizowaniu wymaganych od niej reform, zgodzili się na kilka kroków, które w krótkiej perspektywie mają przynieść ulgę spłacającemu kredyty państwu - m.in. wydłużono termin spłaty kredytów przyznanych w ramach unijnego mechanizmu pomocy EFSF i zrezygnowano z części odsetek. Zaapelowano też o przyspieszenie przeglądu realizowanych reform.

Rozmowy te - pisze Reuters - mogą jednak utknąć z powodu sporów o reformę rynku pracy, w tym o ułatwienia w zwalnianiu pracowników i ograniczenie przywilejów związków zawodowych. Problemem mogą okazać się też wymagane przez wierzycieli reformy w sektorze energetycznym i inne działania naprawcze konieczne do załatania dziury budżetowej w 2018 roku, gdy wygaśnie program pomocowy.

Grecki premier Aleksis Cipras wyrażał nadzieję, że do końca roku uda się osiągnąć porozumienie w sprawie włączenia greckich obligacji do programu skupowania takich papierów dłużnych przez Europejski Bank Centralny do marca 2017 roku. Ułatwiłoby to Grecji powrót na rynki finansowe (po raz pierwszy od 2014 roku) i zmniejszenie zależności od programów pomocowych.

Władze w Atenach odrzuciły już apele wierzycieli o kolejne działania oszczędnościowe po 2018 roku.

W greckim parlamencie rozpoczęła się debata nad budżetem na przyszły rok, w ramach której rozważane są nowe podwyżki podatków i nowe cięcia. Projekt budżetu przewiduje, że grecka gospodarka wzrośnie o 2,7 proc. PKB i osiągnie pierwotną nadwyżkę budżetową (nieuwzględniającą kosztów obsługi zadłużenia) na poziomie 2 proc. PKB. Głosowanie w tej sprawie oczekiwane jest w sobotę.

[fot. PAP/EPA]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 2. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 3. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 4. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 5. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 6. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 7. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook