Jedynie prawda jest ciekawa


Stoltenberg: Nie uznamy aneksji Krymu

19.12.2016

Sekretarz generalny NATO skomentował posiedzenie Rady NATO-Rosja.

Pierwsze od ponad pięciu miesięcy posiedzenie Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów zakończyło się w poniedziałek bez konkretnych rezultatów. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że obie strony pozostały przy odmiennych punktach widzenia.

"Było to trzecie spotkanie Rady NATO-Rosja w tym roku. Sojusznicy i Rosja mają różne punkty widzenia, a nasze spotkanie nie świadczy o tym, że sprawy na powrót toczą się jak zwykle. Ale bez dialogu nie możemy przezwyciężyć różnicy zdań i polepszyć wzajemnego zrozumienia" – oświadczył Stoltenberg po trwającym trzy i pół godziny posiedzeniu ambasadorów.

"W czasach napięć, dialog jest ważniejszy niż kiedykolwiek. Pozostajemy zaangażowani na rzecz dialogu i pozostawiamy otwarte kanały komunikacji" - podkreślił sekretarz generalny NATO.

Jak relacjonował, głęboką różnicę zdań odnotowano w sprawie Ukrainy, gdzie NATO w ostatnich miesiącach dostrzega "rekordowy poziom" łamania porozumienia o zawieszeniu broni. Stoltenberg wezwał strony do pełnego wdrożenia porozumień mińskich, które mają uregulować sytuację na wschodzie Ukrainy.

NATO powtórzyło też poparcie dla pełnej suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy, podkreślając, że nigdy nie uzna nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję.

Podczas spotkania strony wymieniły się informacjami: Rosja - o ćwiczeniach KAWKAZ-2016, zaś NATO - o ćwiczeniach Trident Juncture 2016. Stoltenberg powiedział, że strona natowska wyraziła zaniepokojenie nadużywaniem przez Rosję prawa do niezapowiedzianych ćwiczeń wojskowych.

"To prowadzi do destabilizacji i nie przyczynia się do polepszenia klimatu naszych stosunków" - powiedział Stoltenberg. Przypomniał, że zarówno sojuszników jak i Rosję obowiązują przyjęte w ramach OBWE zasady informowania z wyprzedzeniem o manewrach, a także dopuszczenia do nich obserwatorów drugiej strony.

"NATO nie szuka konfrontacji ani nie stanowi zagrożenia. Wszystko, co robimy, w tym wzmacniając obecność na wschodzie sojuszu, ma charakter defensywny, proporcjonalny i jest w zgodzie z naszymi międzynarodowymi zobowiązaniami. Celem NATO jest i pozostaje ochrona naszych sojuszników, zapobieganie konfliktom i zachowanie pokoju" - oświadczył Stoltenberg.

Rada NATO-Rosja powstałą jako forum dialogu w 2002 roku. W 2014 roku została zawieszona po aneksji Krymu przez Rosję; do pierwszego po przerwie spotkania doszło dopiero w 2016 roku.

Mly/PAP

Warto poczytać

 1. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 2. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 3. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 4. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 5. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 6. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 7. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 8. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook