Jedynie prawda jest ciekawa


Stoltenberg liczy na USA w NATO

15.11.2016

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził przekonanie, że Donald Trump jako prezydent USA będzie szanować zobowiązania tego kraju w ramach Sojuszu. Stoltenberg pozytywnie ocenił też plan UE dotyczący wzmocnienia jej obronności.

"Prezydent elekt Donald Trump mówił podczas kampanii wyborczej, że jest wielkim fanem NATO. Jestem pewien, że będzie on prezydentem, który będzie szanował wszystkie zobowiązania USA w Sojuszu. Silne NATO jest ważne dla Europy, ale dla i USA" - powiedział Stoltenberg dziennikarzom przed wtorkowym spotkaniem z ministrami obrony państw UE w Brukseli.

Stoltenberg dodał, że zgadza się z Trumpem, który podkreślał potrzebę zwiększania wydatków na obronność przez europejskich członków Sojuszu. Dlatego - jak powiedział - z zadowoleniem przyjął przyjęcie przez UE planu dotyczącego wzmacniania jej bezpieczeństwa i obrony.

"Od chwili, gdy zostałem sekretarzem generalnym NATO, powtarzałem, że Europa musi więcej robić i więcej inwestować w obronę. To się dzieje. Cieszę się, że po wielu latach cięć w wydatkach na obronę teraz Europa inwestuje więcej w odpowiedzi na większe zagrożenia i wyzwania dla naszego bezpieczeństwa" - powiedział Stoltenberg. Jak dodał, NATO pozostanie jednak fundamentem bezpieczeństwa UE i obszaru transatlantyckiego.

Pytany o poniedziałkową pierwszą rozmowę telefoniczną Trumpa i prezydenta Rosji Władimira Putina szef NATO wskazał, że tego typu kontakty prezydenta elekta ze światowymi przywódcami to normalna rzecz. "Nasze przesłanie do Rosji jest takie, że chcemy dialogu. Rosja jest naszym największym sąsiadem i nim pozostanie. Zwłaszcza w czasie napięć i wyzwań dla bezpieczeństwa ważne jest, by kanały dialogu pozostały otwarte. Nie ma sprzeczności między działaniami obronnymi a dialogiem" - powiedział Stoltenberg.

Podkreślił jednocześnie, że NATO nie zaakceptuje naruszenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, dlatego odpowiedziało na rosyjską agresję przeciw Ukrainy.

Według Stoltenberga w "bliskiej przyszłości" planowane jest spotkanie Rada NATO-Rosja.

Wtorkowe posiedzenie ministrów obrony państw UE z udziałem szefa NATO poświęcone jest wdrażaniu podpisanej w lipcu w Warszawie wspólnej deklaracji o wzmocnieniu współpracy między UE a Sojuszem Północnoatlantyckim.

W poniedziałek ministrowie państw UE przyjęli plan dotyczący wzmocnienia jej obronności. Dokument określa "wspólne ambicje" Unii w tej dziedzinie. Proponuje m.in. pogłębianie współpracy w ramach Europejskiej Agencji Obrony, rozważenie utworzenia wspólnej struktury, która będzie się zajmowała planowaniem i przeprowadzaniem unijnych misji wojskowych oraz usprawnienie unijnych grup bojowych, które przez dziesięć lat istnienia ani razu nie zostały użyte. Zgodnie z planem państwa UE miałyby też współpracować i lepiej koordynować działania w dziedzinie rozwijania swoich zdolności obronnych, co pozwoliłoby na spore oszczędności.

Strategia była przygotowywana od kilku miesięcy, ale nabrała większego znaczenia w kontekście niepewności co do przyszłości relacji transatlantyckich po zwycięstwie kandydata Republikanów Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.

wkt/PAP

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 6. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 7. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 8. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook