Jedynie prawda jest ciekawa


Stoltenberg: Europa najlepszym przyjacielem USA

18.11.2016

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powtórzył w piątek, że jest przekonany, iż nowa administracja prezydencka w USA utrzyma wiodąca rolę i silne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Sojuszu.

"Jestem absolutnie przekonany, że prezydent (Donald) Trump utrzyma przywództwo USA w Sojuszu" - powiedział Stoltenberg na konferencji zorganizowanej przez German Marshall Fund (GMF) w Brukseli. Dodał, że trwają starania o rozmowę telefoniczną z amerykańskim prezydentem elektem. Po zwycięstwie kandydata Republikanów w wyborach prezydenckich w USA, w Europie zapanowała niepewność co do przyszłości relacji transatlantyckich i współpracy w ramach NATO. Stoltenberg poświęcił dużą część swojego piątkowego wystąpienia w GMF znaczeniu silnych więzi transatlantyckich. 

"Dwie wojny światowe i zimna wojna nauczyły nas, że w sprawie swego bezpieczeństwa Europa polega na Stanach Zjednoczonych oraz że w strategicznym interesie Stanów Zjednoczonych jest stabilna i bezpieczna Europa. Dziś USA nadal okazują zaangażowanie w sprawę bezpieczeństwa Europy" - powiedział Stoltenberg, przypominając o planie rozmieszczenia brygady i sprzętu w Europie. Podkreślił, że europejscy sojusznicy zawsze stali u boku USA, w tym po zamachach z 11 września 2001 r., w Afganistanie, czy obecnie w działaniach międzynarodowej koalicji przeciw Państwu Islamskiemu. 

"Od chwili powstania NATO w 1949 roku Ameryka nie ma bardziej wiernego i wiarygodnego partnera niż Europa. Europa jest najlepszym przyjacielem Europy" - dodał Stoltenberg. O tych lekcjach nie można zapominać, szczególnie w tak niepewnych czasach, jak obecne, gdy - jak mówił - Rosja łamie prawo międzynarodowe, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej panuje chaos, trwa kryzys migracyjny i uchodźczy, a świat zmaga się z międzynarodowym terroryzmem i zagrożeniami hybrydowymi. 

"Dokładnie 100 lat od ostatniego dnia bitwy nad Sommą musimy wciąż pamiętać, że pokój i bezpieczeństwo w Europie nie są czymś oczywistym. W tych niepewnych czasach potrzebujemy silnego amerykańskiego przywództwa, a Europejczycy muszą wziąć na siebie swoją część odpowiedzialności. Ale przede wszystkim musimy uznać wartość partnerstwa między USA a Ameryką, na którym wszyscy polegamy i musimy je wspierać" - powiedział Stoltenberg. 

Podkreślił potrzebę zwiększania wydatków na obronność przez europejskich członków Sojuszu oraz wzmacniania współpracy NATO i UE, które powinny się uzupełniać, a nie ze sobą konkurować. Jednym z problemów, którym powinny zająć się europejskie kraje NATO, to zapobieganie fragmentacji ich przemysłów obronnych. "Musimy wydawać na obronność więcej, ale także lepiej" - zaznaczył Stoltenberg. 

Zapowiedział, że w grudniu wspólnie z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini przedstawią konkretne propozycje dotyczące wzmocnienia współpracy UE-NATO w siedmiu najważniejszych dziedzinach: zwalczanie zagrożeń hybrydowych, prowadzenie operacji, cyberobrona, zdolności obronne, wsparcie przemysłów obronnych po obu stronach Atlantyku, ćwiczenia i szkolenia oraz rozwój zdolności obronnych partnerów UE i NATO. W lipcu w Warszawie obie organizacje podpisały wspólną deklarację o wzmocnieniu swojej współpracy.

kk/PAP

[fot. EPA/PAP]

Warto poczytać

 1. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 2. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 3. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 4. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 5. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 6. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 7. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 8. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook