Jedynie prawda jest ciekawa


Stolica Państwa Islamskiego zdobyta. Nad miastem zawisła polska flaga!

17.10.2017
archer17102017
Stolica Państwa Islamskiego zdobyta. Nad miastem zawisła polska flaga!

Według informacji udostępnionych przez Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, Rakka została całkowicie opanowana przez opozycję. Większość ekspertów nie ma wątpliwości, zdobycie miasta to symboliczna klęska ISIS w Syrii i Iraku. Chwilę po wygnaniu z Rakki bojowników z tzw. Państwa Islamskiego, nad miastem zawisła wielka, polska flaga. To dzieło żołnierzy oddziału "Gniew Eufratu", którzy brali udział w długotrwałych walkach o miasto.

Informację potwierdziła także agencja Reutera, która powołując się na swoje źródła w mieście opisywała, że bojownicy kurdyjsko-arabskiego sojuszu świętowali zwycięstwo na ulicach Ar-Rakki. Leżące na północy Syrii miasto zostało całkowicie wyzwolone z rąk bojowników Państwa Islamskiego. Nad całą byłą stolicą samozwańczego kalifatu kontrolę sprawują Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). 

Bojownicy z Państwa Islamskiego wycofali się z miasta Rakki już w niedzielę, w stolicy pozostali jedynie najemnicy i islamiści pochodzący spoza Syrii. Według SDF, w ostatniej bitwie przy odbijaniu szpitala zginęło 22 "bojowników kalifatu", którzy pochodzili spoza Syrii. 

Oblężenie miasta rozpoczęło się w listopadzie 2016 roku. Oddziały SDF przedostawały się w głąb Rakki przez czerwiec i lipiec, napotykając w mieście dwa i pół tysiąca islamistów. Podczas toczących się w mieście ciężkich walk bojownicy ISIS używali cywilów jako żywych tarcz, a osobom, które chciały uciec z miasta grożono śmiercią. 

W bitwie o Rakkę brał udział złożony z Polaków oddział „Gniew Eufratu”, który tworzą m. in. byli polscy komandosi walczący z Państwem Islamskim w szeregach SDF. Ukrywający się pod pseudonimem "Archer" dowódca oddziału komunikuje się ze światem m. in. za pomocą mediów społecznościowych - to właśnie w ten sposób poinformował świat o polskim udziale w bitwie. Wkleił też symboliczne zdjęcie żołnierza trzymającego biało-czerwoną flagę i płonącą flagę ISIS. 


ac/fb/tvp.info

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 3. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 4. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 5. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 6. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook