Jedynie prawda jest ciekawa


Steinmeier: Z Rosją trzeba rozmawiać o Ukrainie

29.11.2016

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier zarzucił we wtorek Rosji, że dąży do opierającego się na strefach wpływów systemu bezpieczeństwa przypominającego Jałtę. Szef niemieckiej dyplomacji bronił pomimo to rozmów z Moskwą w sprawie Ukrainy.

"Rosja preferuje inny (niż Zachód) model ładu międzynarodowego" - powiedział Steinmeier podczas konferencji Forum Polityki Zagranicznej w Berlinie. Jak wyjaśnił, rosyjskie wyobrażenia o optymalnym systemie przypominają Jałtę, która opierała się na podziale stref wpływów, podczas gdy dla Zachodu fundamentem systemu bezpieczeństwa są ONZ i OBWE.

W przemówieniu wygłoszonym na krótko przed odlotem do Mińska, gdzie po południu odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych czwórki normandzkiej - Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy, powiedział, że chociaż porozumienie mińskie nie rozwiązało konfliktu na Ukrainie, to przynajmniej pozwoliło na "ugaszenie pożaru" i zapobiegło bezpośredniej konfrontacji Zachodu z Rosją.

"Porozumienie z Mińska nie jest rozwiązaniem" - przyznał Steinmeier. Skala konfliktu została jednak znacznie ograniczona - dodał niemiecki polityk. Zadaniem na chwilę obecną jest "ustabilizowanie" rozejmu i kontynuacja procesu wycofywania ciężkiej broni z linii frontu. Szef MSZ Niemiec zastrzegł, że w minionych tygodniach sytuacja w Donbasie uległa raczej pogorszeniu, a liczba naruszeń rozejmu wzrosła.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydenci Francji Francois Hollande, Rosji Władimir Putin i Ukrainy Petro Poroszenko uzgodnili ponad miesiąc temu podczas spotkania w Berlinie, że w ciągu miesiąca powstanie mapa drogowa - plan ustalający kolejność przyszłych działań na Ukrainie w celu pokojowego rozwiązania konfliktu. Na spotkaniu ministrów w Mińsku mają być omawiane szczegóły mapy drogowej.

Uczestniczący w konferencji w Berlinie szef włoskiej dyplomacji Paolo Gentiloni powiedział, że cieszyłby się z polepszenia relacji USA z Rosją. "Nie smuciłbym się, a przeciwnie byłbym szczęśliwy, gdyby (USA) zdecydowały się na bardziej otwarte podejście do Rosji" - zaznaczył.

Gentiloni wskazał na zbyt wolny jego zdaniem wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej jako główną przyczynę kryzysu w Europie. Nie tylko w USA, także w Europie jest wielu "ludzi porzuconych" - zagubionych w zglobalizowanym świecie. "UE znajduje się w najtrudniejszym okresie swojej historii" - ocenił włoski polityk.

Konferencję zorganizowała niemiecka Fundacja Koerbera.

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/SEBASTIAN GOLLNOW]

Warto poczytać

 1. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 2. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 3. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 4. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 5. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 6. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 7. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 8. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook