Jedynie prawda jest ciekawa


Steinmeier kandydatem na prezydenta

14.11.2016

Obecny szef niemieckiego MSZ będzie startował w wyborach na najwyższe stanowisko w kraju.

Wicekanclerz Niemiec i przewodniczący SPD Sigmar Gabriel zapowiedział w poniedziałek, że liderzy partii koalicji rządowej - CDU, SPD i CSU - przedstawią oficjalnie szefa MSZ, socjaldemokratę Franka-Waltera Steinmeiera jako wspólnego kandydata na prezydenta.

Ma to nastąpić w środę w Berlinie. "Dziś jest to z powodu licznych obowiązków niemożliwe" - powiedział Gabriel.

Chadecy i socjaldemokraci mają ogromną przewagę w gremium, które 12 lutego wybierze następcę Joachima Gaucka.

Chrześcijańscy demokraci zgodzili się po długim namyśle na poparcie kandydata wysuniętego przez SPD, która jest obecnie ich koalicjantem, lecz w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych będzie najpoważniejszym rywalem.

Ostateczna decyzja zapadła w poniedziałek rano podczas konferencji telefonicznej z udziałem szefowej CDU kanclerz Angeli Merkel i członków prezydium CDU. "To decyzja z rozsądku" – powiedziała Merkel cytowana przez agencję dpa.

Kwestia kandydatury na prezydenta była przedmiotem rozmowy liderów trzech partii w niedzielę, jednak wówczas nie udało się im dojść do porozumienia. Spotkanie zakończyło się po niespełna godzinie bez rezultatu.

Gabriel powiedział dziennikarzom w Berlinie, że uzgodnienie wspólnego kandydata jest "ważnym sygnałem w trudnych czasach". Podkreślił, że Steinmeier cieszy się dużym poważaniem i zdobył zaufanie obywateli. Steinmeier jest "gwarantem liberalnych, socjalnych i demokratycznych wartości naszej konstytucji", a także "pokojowego współistnienia w Europie i na świecie" w czasach narastających konfliktów - dodał wicekanclerz.

Gabriel poinformował, że Steinmeier pozostanie na razie na stanowisku szefa niemieckiej dyplomacji. Zdaniem niemieckich mediów największe szanse na objęcie po nim tego urzędu ma obecny szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Steinmeier, prawnik z wykształcenia, był przez wiele lat "prawą ręką" premiera Dolnej Saksonii, a w latach 1998-2005 kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Resortem spraw zagranicznych kierował już w latach 2005-2009; szefem dyplomacji został ponownie w 2013 roku. W 2009 roku kandydował bez powodzenia na kanclerza.

Podczas jego pierwszej kadencji jako szefa MSZ zarzucano mu zbyt ugodową politykę wobec Rosji. Steinmeier jest zwolennikiem tezy, że bez Kremla nie można rozwiązać żadnego z kluczowym problemów polityki światowej. Jest też mocno zaangażowany w relacje polsko-niemieckie.

Steinmeier jest obecnie najpopularniejszym niemieckim politykiem. Jego kandydaturę poparło wielu artystów oraz przedstawicieli biznesu.

Następca prezydenta Joachima Gaucka, który ze względów zdrowotnych zrezygnował z reelekcji, zostanie wybrany przez Zgromadzenie Federalne 12 lutego 2017 roku.

Rozmowy pomiędzy CDU i CSU a SPD trwały od wielu miesięcy. Chadecy obawiali się, że wybór polityka SPD na prezydenta wzmocni socjaldemokratów w kampanii przed wyborami parlamentarnymi na jesieni 2017 roku. Pojawiły sięgłosy, że zgoda na Steinmeiera mogłaby zostać odczytana przez doły partyjne jako wyraz słabości kierownictwa partii.

Prezydenta Niemiec wybiera liczące obecnie 1260 osób Zgromadzenie Federalne składające się z posłów do Bundestagu oraz takiej samej liczby elektorów wybieranych przez przedstawicielstwa ustawodawcze krajów związkowych (landów). Chadecy i socjaldemokraci dysponują w tym gremium ogromną przewagą przesądzającą o sukcesie kandydatury Steinmeiera już w pierwszej turze.

Prezydent Niemiec pełni głównie funkcje reprezentacyjne. Wybierany jest na pięć lat z możliwością jednorazowej reelekcji. Jego głównym orężem są przemówienia, którymi wpływa na opinię publiczną w kraju i za granicą.

Z Berlina Jacek Lepiarz.

Mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook