Jedynie prawda jest ciekawa


Steinmeier: Chcemy dialogu z Trumpem

22.01.2017

Szef niemieckiego MSZ o przyszłych kontaktach z nową administracją amerykańską.

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier uważa, że objęcie przez Donalda Trumpa stanowiska prezydenta USA oznacza "ostateczny koniec dwudziestego stulecia". W czasach globalnego nieporządku stawka jest bardzo wysoka - ostrzega polityk SPD w "Bildzie".

"Wraz z wyborem Donalda Trumpa ostatecznie dobiegł końca stary świat 20. wieku" – napisał Steinmeier w autorskim artykule opublikowanym w niedzielnym wydaniu "Bilda".

"Żyjemy pomiędzy epokami - porządek powojenny i ćwierćwiecze po upadku muru (berlińskiego) są już historią" - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.

Jak zastrzegł, kształt przyszłego świata, który powstanie w 21. stuleciu, "nie jest przesądzony". "To kwestia całkowicie otwarta" - zaznaczył.

Steinmeier zapewnił, że władze Niemiec będą zabiegały o dialog z nową administracją amerykańską, by przedstawić jej "nasze wartości i nasze interesy". Chcemy podkreślić, że naszym celem jest "równorzędne partnerstwo" - dodał polityk SPD.

Wśród celów, jakie powinny przyświecać obu partnerom wymienił "wolny handel, wymianę, otwarty świat, wspólną walkę z ekstremizmem i terroryzmem, a także bliską i nacechowana zaufaniem współpracę transatlantycką".

"Musimy nastawić się na niespokojne czasy, na nieobliczalne działania i na nowe niepewności" - napisał Steinmeier. "Uważam jednak, że znajdziemy w Waszyngtonie uważnych partnerów do rozmów, i że duże kraje też potrzebują na tym świecie partnerów, którzy gotowi są do współpracy z przyjaciółmi i sprawdzonymi sojusznikami" - napisał w niedzielnym "Bildzie".

W czasie kampanii wyborczej w USA Steinmeier ostro krytykował Trumpa zarzucając mu brak odpowiedzialności i nieobliczalność.

Steinmeier jest wspólnym kandydatem największych niemieckich partii - CDU i SPD w wyborach na prezydenta Niemiec. Ze względu na olbrzymią przewagę obu ugrupowań w Zgromadzeniu Federalnym, które dokonuje wyboru głowy państwa Niemiec, objęcie przez niego w marcu urzędu wydaje się być przesądzone.

Mly/PAP

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 2. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 3. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 6. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 7. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 8. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook