Jedynie prawda jest ciekawa


Bombowce z pociskami atomowymi na pokładzie czekają na rozkaz. Są zatankowane i gotowe do lotu

23.10.2017
polska23102017
Bombowce z pociskami atomowymi na pokładzie czekają na rozkaz. Są zatankowane i gotowe do lotu

Generał David Goldfein, szef sztabu USAF powiedział portalowi Defense One, że amerykańskie siły powietrzne przygotowują się do postawienia swoich bombowców w stan gotowości. B-52, zatankowane i gotowe do lotu, z pociskami atomowymi na pokładzie, mają czekać na rozkaz startu w kilku bazach lotniczych. Tym samym USAF wraca do praktyki z czasów Zimnej Wojny, zarzuconej po upadku ZSRR w 1991 roku.

Generał Goldfein podkreślił, że rozkaz postawienia załóg w pogotowie jeszcze nie padł. Ale wszystko jest już przygotowane i wystarczy jeden telefon z dowództwa. Decyzję o tym mogą podjąć dwie osoby: gen John Hyten, dowódca sił strategicznych (STRATCOM), które zajmują się bronią atomową, albo gen. Lori Robinson, dowódca NORTHCOM, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo kontynentalnego USA.  

Stwierdził również, że takie działanie nie jest wymierzone w jakiegoś konkretnego przeciwnika. Ma to być po prostu kolejny element gotowości USA do wojny nuklearnej, który odstraszy inne państwa – takie jak np. Korea Północna – od ataku na USA.

Lotnictwo- zapomniany straszak.

Odkąd Związek Radziecki wszedł w posiadanie pierwszej bomby atomowej, amerykańskie siły strategiczne stosują doktrynę "Wzajemnie Gwarantowanego Zniszczenia" (od. Mutual Assured Destruction, słowo "mad" oznacza także "szalony"). Doktryna zakłada system odstraszania, według którego każde użycie broni atomowej na terenie USA spotka się z taką samą odpowiedzią. Lotnictwo było jednym z najważniejszych elementów systemu, szczególnie w latach sześćdziesiątych, kiedy napięcia pomiędzy USA i ZSRR osiągnęły punkt wrzenia. Wtedy w każdej chwili co najmniej jeden bombowiec z bombą atomową na pokładzie znajdował się w powietrzu w pobliżu granicy ZSRR. Jednak rozwój międzykontynentalnych pocisków rakietowych i atomowych okrętów podwodnych, zdolnych przeprowadzić atak z dowolnego miejsca na świecie, sprawił, że lotnictwo strategiczne straciło na znaczeniu. W 1991 roku zrezygnowano z dyżurów – co w praktyce oznaczało, że USAF przestało być elementem obrony atomowej. 

Jeżeli USA zdecydują o tym, aby do nich powrócić, to będzie to oznaczało, że załogi będą musiały odbywać 24-godzinne dyżury przy swoich, gotowych do lotu, samolotach. Ma to zagwarantować, że w razie ataku zdążą poderwać się do lotu i dostarczyć ładunki atomowe na terytorium wroga zanim ich bazy ulegną zniszczeniu.

Łatwo nie będzie

Powrót lotnictwa na atomowy front nie będzie jednak tak łatwy jak można by wywnioskować ze słów Goldfeina. Największym problemem jest brak personelu latającego. USAF boryka się od paru lat z brakami kadrowymi, gdyż piloci odchodzą ze służby aby pracować w – znacznie lepiej płacących – liniach lotniczych. Siły powietrzne próbują ich zatrzymać zwiększając żołd i ograniczając ilość zajęć naziemnych, ale nadal brakuje ponad 1500 pilotów. Przed paroma dniami prezydent Trump podjął decyzję o tym, aby zlikwidować limit 25 osób rocznie, które można powołać ponownie do służby. USAF chce, aby ponad 1000 pilotów wróciło z emerytury. Mają zająć się pracą biurową tak, aby obecny personel mógł poświęcić się głównie lataniu.

Problemem jest także brak odpowiedniego sprzętu. Trzon amerykańskich sił strategicznych stanowią bombowce B-52 – konstrukcja z początku lat pięćdziesiątych, która zdaniem wielu ekspertów jest już zbyt przestarzała aby liczyć się na współczesnym polu walki. Zwłaszcza z przeciwnikiem dysponującym własnym lotnictwem i obroną rakietową. Jedyną bronią atomową, jaką mogą przenosić jest pocisk rakietowy AGM-86B z głowicą termonuklearną W80 o mocy do 150 kiloton. Pociski te mają zasięg 2400 kilometrów i w dzisiejszych czasach są już mocno nieadekwatne. Tym bardziej, że Rosja i kilka innych państw posiadaj system obrony przeciwlotniczej Tor, który został zaprojektowany specjalnie do zwalczania tych pocisków. Jedynym innym bombowcem mogącym dostarczyć broń atomową do celu jest niewidzialny B-2 – jednak z racji kosztów USAF ma ich bardzo mało. Za mało, aby użyć ich do dyżurów.

Rozbudowa potencjału nuklearnego idzie natomiast ciężko. Lockheed Martin i Raytheon dostały po 900 milionów dolarów na opracowanie nowego pocisku atomowego, który mógłby zastąpić AGM-86, jednak zostanie ukończony dopiero w 2022 roku. USAF planuje kupić 1000 pocisków, jednak taka rozbudowa potencjału nuklearnego już teraz napotyka na zdecydowany opór ze strony amerykańskiej lewicy. Nowy bombowiec strategiczny, niewykrywalny dla radarów B-21, który zastąpi B-52, ma być gotowy dopiero w 2025 roku. Jednak doświadczenie z F-35 każe patrzeć na te zapowiedzi sceptycznie.

Mimo wszystko zapowiedź USAF , choć nie odstraszy Rosji czy Chin, może podziałać na władze Korei Północnej czy Iranu. Nic bowiem nie gwarantuje pokoju lepiej, niż odpowiednio duże bomby.

Wiktor Młynarz  

fot. Boeing B-52D-70-BO (SN 56-0582) tankuje paliwo od Boeinga KC-135A-BN (SN 55-3127), własność US. Government

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook