Jedynie prawda jest ciekawa


Sprawdzili najpopularniejsze imię nadawane chłopcom w Niemczech. Sensacji nie było

07.05.2018
Dzieci
Sprawdzili najpopularniejsze imię nadawane chłopcom w Niemczech. Sensacji nie było

Towarzystwo Języka Niemieckiego zbadało najpopularniejsze imiona dla nowonarodzonych chłopców w Bremie. Rezultat wzbudził spore zamieszanie w tym landzie - okazało się że imię jest... arabskie.

Po raz pierwszy w historii Niemiec arabskie imię dla chłopca znalazło się w pierwszej trójce najpopularniejszych w jednym z krajów związkowych - i to od razu na pierwszym miejscu. W ubiegłym roku 83 rodziców postanowiło nazwać męskiego potomka imieniem Mohamed - zwyciężyło ono ex aequo z imieniem Leon. To ogromny wzrost popularności, bo jeszcze w 2016 roku to imię znajdowało się na 9 miejscu. 

Z kolei najpopularniejszym dziewczęcymi imionami są Sophie, Marie i Sophia. 

- Podejrzewamy, że popularność tego imienia ma związek z imigracją, imigrantów jest więcej w dużych miastach, niż na obszarach wiejskich - tłumaczy Frauke Rüdebusch z Towarzystwa Języka Niemieckiego. 

Informacja o liderze rankingu imion wywołała już spore zamieszanie w Bremie. Szybko znalazło się wyjaśnienie pasujące lepiej niż masowa imigracja - w statystykach podanych przez towarzystwo znalazło się to imię podało się według wymowy. Tymczasem wystarczy zmienić jedną lub dwie litery - zamiast Mohamed wpisać Muhamed, czy Muhammad i choć wymowa się nie zmienia, to w statystykach urzędowych mamy już nie jedno imię, a trzy. A że łącznie w Bremie może istnieć nawet dziesięć różnych pisowni Mohameda, to nagle okazuje się w statystykach już nie jest on tak wysoko. 

Najpopularniejszymi imionami dla chłopców w Niemczech w 2017 roku były Maksymilian, Alexander i Paul. 

kh/weser-kurier.de

Warto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 3. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 4. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 5. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 6. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 7. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook