Jedynie prawda jest ciekawa


Spożywczy rasizm koncernów żywnościowych

18.02.2017

Koncerny spożywcze sprzedają zróżnicowane jakościowo produkty w różnych państwach – wynika z informacji podanych 16 lutego przez węgierski rząd.

Koncerny spożywcze sprzedają zróżnicowane jakościowo produkty w różnych państwach – wynika z informacji podanych 16 lutego przez węgierski rząd.

Węgierski urząd bezpieczeństwa żywności NEBIH zbadał 24 produkty sprzedawane na Węgrzech i w Austrii przez zagraniczne sieci supermarketów takich jak Lidl oraz Aldi. Okazało się, że produkty sprzedawane na Węgrzech są gorszej jakości niż te, które mogą nabyć klienci w Austrii. Wafle marki Manner były mniej chrupkie, a Nutella smakuje inaczej – pisze euroactiv.pl w tekście „Nutella gorzej smakuje na Węgrzech niż w Niemczech?”.

- Jestem zniesmaczony po zapoznaniu się z tym raportem – powiedział węgierski minister Janos Lazar, szef kancelarii premiera Victora Orbána. - Uważam, że to największy skandal w ostatnim czasie - dodał.

Zapowiedział, że instytucje rządowe zbadają również inne produkty sprzedawane na Węgrzech. Problem dotyka nie tylko Węgry, produkty niższej jakości trafiają również na Słowację. Tamtejsza organizacja badająca jakość żywność stwierdziła, że produkty dostępne na Słowacji różnią się smakiem i wyglądem od sprzedawanych w Austrii i Niemczech.

Informacje zostały potwierdzone również przez słowackie ministerstwo rolnictwa oraz Państwową Służbę Weterynaryjną i Żywnościową. Z ich badań wynika również, że skład około połowy przebadanych produktów był różny w zależności, gdzie były dystrybuowane, czy na Słowacji czy w Austrii. Zbadano różne produkty, m.in. nabiał, mięso, ryby, sery, napoje, słodycze. Po analizie okazało się, ze produkty, które sprzedawano na Słowacji zawierały większość ilość tłuszczu, więcej środków słodzących i konserwantów oraz ma mniejszą wagę niż te, które są dostępne w sklepach austriackich.

Minister rolnictwa Słowacji Gabriela Matečná zapowiedziała, że poruszy tę kwestię na forum Unii Europejskiej. - Konsumenci oczekują jednakowej jakości produktów danej marki, bez względu na to, gdzie zostały zakupione lub wyprodukowane - stwierdziła na konferencji prasowej we wtorek, 14 lutego.

Podobne badania przeprowadzono przez pięciu laty na zlecenie Słowackiego Związku Konsumentów. Przetestowano wówczas napoje, słodycze i kawy tej samej marki, sprzedawane w Austrii, Bułgarii, Czechach, Niemczech, Polsce, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech. Produkty, z wyjątkiem czekolady Milka, miały bardzo zróżnicowaną jakość, gorsza jakość produktów była w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

Do wyników badań odniosła się Komisja Europejska, która uznała, że wyniki badań są bezpodstawne. Podkreśliła, że międzynarodowe koncerny mają prawo dostosowywać swoje produkty do poszczególnych rynków państw członkowskich.

[fot. pixabay.com]

Euractiv.pl/ems

Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 7. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 8. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook