Jedynie prawda jest ciekawa


Spotkanie szefa MSZ ze studentami w Chinach

25.04.2016

Przebywający z oficjalną wizytą w Chinach minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wygłosił w poniedziałek wykład w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (ChANS) i spotkał się ze studentami Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych (PUJO).

Szef MSZ spotkał się również z przedstawicielami środowisk gospodarczych. "Uznałem, że jedną z pierwszych wizyt należy odbyć właśnie na kontynencie azjatyckim, a pierwszym państwem na kontynencie azjatyckim, które powinienem odwiedzić, są Chiny" - powiedział Waszczykowski podczas spotkania na PUJO. 

Pochwalił "olbrzymi i imponujący rozwój gospodarczy" Chin. Waszczykowski wyraził uznanie dla studentów i wykładowców katedry polonistyki tej uczelni. "Cieszy mnie, że w tak wielkim i potężnym państwie chińskim, które ma globalne interesy, znajduje się grupa młodych ludzi, która interesuje się Polską, która chce studiować język polski i polską kulturę" - powiedział. Zapewnił studentów polonistyki, że stosunki polsko-chińskie będą się dalej zacieśniały, szczególnie w sferze gospodarczej, co zapewni im możliwości rozwoju zawodowego i długą karierę. W imieniu wykładowców i studentów PUJO polskiego ministra powitał przewodniczący senatu uczelni prof. Han Zhen. Moderatorem spotkania był dziekan Wydziału Języków i Kultur Europejskich prof. Zhao Gang. 

Studenci zadawali polskiemu ministrowi pytania dotyczące współpracy polsko-chińskiej i jego doświadczenia w pracy w resorcie spraw zagranicznych. Następnie 10 studentów polonistyki wykonało dla szefa MSZ kilka polskich szlagierów. W poniedziałek rano na spotkaniu z naukowcami w ChANS minister mówił o historii relacji polsko-chińskich i wymieniał najważniejsze wyzwania stojące przed współczesną Europą, w tym kryzys migracyjny i konflikt na Ukrainie. Podkreślał zaangażowanie Polski w gigantyczny chiński projekt logistyczny "Jeden Pas, Jedna Droga", a także w inicjatywę współpracy Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej w formule "16+1". 

W spotkaniu w ChANS uczestniczyli naukowcy z tej akademii oraz kilku innych prestiżowych chińskich instytucji naukowych, a także przedstawiciele pekińskiego korpusu dyplomatycznego. Jak poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ w wydanym po południu komunikacie, Waszczykowski spotkał się również w poniedziałek z przedstawicielami zarządów największych chińskich firm, banków i funduszy inwestycyjnych, m.in. Funduszu Jedwabnego Szlaku, Huawei, China Investment Corporation, Exim Bank, ICBC, COSCO i China Great Wall. W rozmowie z przedsiębiorcami minister mówił m.in. o perspektywach związanych z zacieśnieniem relacji gospodarczych między Polską i Chinami oraz całym regionem Azji. Jego zdaniem do rozwoju współpracy przyczynić się może udział Polski w tworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Umowa o utworzeniu banku została ratyfikowana przez Polskę w ubiegły wtorek. 

Wcześniej, jak podano w komunikacie, Waszczykowski wziął też udział w seminarium pt. "Współpraca Polski i Chin w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku" w ambasadzie RP w Pekinie. W otwierającym seminarium wystąpieniu mówił o "ogromnym potencjale", jaki tkwi według niego w polsko-chińskiej współpracy przy budowie i modernizacji infrastruktury komunikacyjnej. Jak podkreślił, współpraca ta może rozwijać się nie tylko na terytorium Polski, ale również "w Azji Centralnej, przez którą prowadzi najkrótsza, najszybsza i najbezpieczniejsza droga lądowa, łącząca Chiny z Europą". Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu "Jeden Pas, Jedna Droga", zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami UE. Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej - kolejowej, w tym także kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Koncepcja została przedstawiona po raz pierwszy przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 r. W niedzielę Waszczykowski przebywał w mieście Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, gdzie spotkał się z lokalnymi władzami i odwiedził nowo otwarty konsulat RP. Złożył również wizytę w kolejowym terminalu przeładunkowym Qingbaijiang, który obsługuje połączenie towarowe Chengdu-Łódź. 

We wtorek Waszczykowski spotka się w Pekinie ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi. Będzie rozmawiał również z wiceprzewodniczącym ChRL Li Yuanchao oraz kierownictwem Państwowej Komisji Rozwoju i Reform. Ministrowi w podróży do Chin towarzyszą przedstawiciele innych resortów: Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, a także Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz PLL LOT. W Chengdu wśród członków polskiej delegacji był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

kk/PAP

[fot./Twitter/MSZ RP]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 7. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook