Jedynie prawda jest ciekawa


Spotkanie Putnia z Trumpem? W grę wchodzi Wiedeń

08.06.2018
putin08062018
Spotkanie Putnia z Trumpem? W grę wchodzi Wiedeń

Prezydent Rosji Władimir Putin poprosił kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, aby w Wiedniu mogło zostać zorganizowane latem jego spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem - podał dziennik "Wall Street Journal".

Amerykańska gazeta, powołując się na wysokiego rangą europejskiego urzędnika, informuje, że Putin prośbę tę przedstawił we wtorek w czasie swojej wizyty w austriackiej stolicy. Kurz zgodził się i obiecał, że skontaktuje się z Trumpem; Biały Dom wie o propozycji i ją rozważa - twierdzi rozmówca "WSJ".

Agencja RIA-Nowosti podała w piątek, cytując źródło w rosyjskiej dyplomacji, że przedstawiciele władz Rosji USA prowadzą rozmowy na temat ewentualnego spotkania przywódców obu krajów. "Myślimy o szczycie prezydentów i w rozmowach z amerykańskimi partnerami pojawia się ten temat. Ale nie poczyniono jeszcze żadnych ustaleń" - powiedziało źródło agencji.

- Prośba Putina sugeruje, że do rosyjsko-amerykańskiego szczytu może dojść szybciej, niż spodziewano się jeszcze kilka tygodni temu - czytamy w "WSJ". Według źródeł dziennika w Rosji i USA, "zarówno Putin, jak i Trump, chcą spotkania". "Ale Putin powiedział Kurzowi w tym tygodniu, że nie chce, by doszło do niego w stolicy USA i wolałby neutralne miejsce" - twierdzi z kolei rozmówca dziennika z Europy.

Rosyjski prezydent - czytamy w artykule - powiedział ponadto austriackiemu kanclerzowi, że jest gotów na rozmowy z Trumpem w czasie planowanej na lipiec podróży amerykańskiego prezydenta do Europy, gdy ma on udać się na szczyt NATO w Brukseli oraz pojechać do Wielkiej Brytanii.

"WSJ" zauważa, że w stolicy Austrii - kraju pozostającego poza NATO, który utrzymuje z Rosją stosunki bliższe niż większość innych państw UE - często odbywają się delikatne negocjacje międzynarodowe.

Dziennik jednocześnie podkreśla, że jeśli do rozmów dojdzie, będą one toczyły się "między dwoma przywódcami, którzy nawzajem się podziwiają, lecz których kraje mają najgorsze stosunki od czasów zimnej wojny". Będzie to trzecie spotkanie twarzą w twarz Putina z Trumpem. Dotychczas rozmawiali dwukrotnie w kuluarach wielostronnych szczytów w ubiegłym roku - G20 w Niemczech i APEC w Wietnamie.

(PAP)

Fot: PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 4. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 5. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 6. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 7. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 8. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook