Jedynie prawda jest ciekawa


Sencow umiera w rosyjskim więzieniu. Ukraina prosi o wsparcie

10.08.2018
sencow10082018
Sencow umiera w rosyjskim więzieniu. Ukraina prosi o wsparcie

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin ponownie zaapelował o wzmożenie nacisków na władze Rosji, by uwolniły głodującego od prawie trzech miesięcy w kolonii karnej na rosyjskiej Dalekiej Północy ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

- Dziś mija 89. dzień głodówki uwięzionego w Federacji Rosyjskiej Ołeha Sencowa. Ołeh znajduje się na krawędzi życia i śmierci. Każdego dnia może dojść do tragedii - napisał Klimkin w piątek na Twitterze.

- Jako człowiek i obywatel Ukrainy proszę wszystkich o wsparcie dla Ołeha i domaganie się od Rosji jego uwolnienia. Solidarność nie ma granic, lecz życie człowieka je ma - dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

Sencow, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został zatrzymany na półwyspie wkrótce po jego zajęciu w 2014 roku. Na podstawie zarzutów o planowanie działalności terrorystycznej został skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej. Organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International, uważają, że wyrok zapadł na podstawie sfingowanych dowodów.

14 maja ukraiński reżyser rozpoczął protest głodowy, domagając się uwolnienia kilkudziesięciu rodaków, przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach. Swój protest prowadzi do dziś.

Bliscy reżysera alarmują, że stan jego zdrowia jest bardzo zły, a jego matka zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina o jego ułaskawienie. Jednocześnie ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa wystąpiła do swojej rosyjskiej odpowiedniczki Tatiany Moskalkowej o wymianę Sencowa na jednego z Rosjan, którzy więzieni są na Ukrainie. Jej odpowiedź była odmowna.

Moskalkowa oświadczyła, że Sencow jest obywatelem Rosji, gdyż - jak powiedziała – wszyscy mieszkańcy Krymu po jego aneksji "automatycznie stali się obywatelami rosyjskimi". Sencow oświadcza, że nigdy obywatelstwa Rosji nie przyjmował.

Z Kijowa Jarosław Junko

(PAP)

Fot: Twitter

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook