Jedynie prawda jest ciekawa


Słynna sieć kawiarni oskarżona o rasizm. Lewica rozpoczyna bojkot

15.04.2018
starb15042018
Słynna sieć kawiarni oskarżona o rasizm. Lewica rozpoczyna bojkot

Słynna sieć kawiarni Starbucks znowu wpakował się w kłopoty. Tym razem z powodu pracownika, który wezwał policję aby usunęła z lokalu dwóch problematycznych klientów.

Zdarzenie miało miejsce w jednym z lokali w Filadelfii. W pewnym momencie weszło do niego dwóch mężczyzn i spytało sprzedawcę o to czy mogą skorzystać z toalety. Ten poinformował ich, że muszą najpierw coś zamówić, a po chwili, gdy było jasne że tego nie zrobią, poprosił ich o wyjście z lokalu. Mężczyźni nie zareagowali, więc pracownik wezwał policję. Na miejscu pojawiło się co najmniej sześciu policjantów, którzy zdaniem komendanta Richarda Rossa trzykrotnie nakazali im opuszczenie lokalu. Gdy mężczyźni nie posłuchali, policjanci skuli ich i wyprowadzili w kajdankach. Wkrótce ich wypuszczono gdy menedżer lokalu poinformował policjantów, że Starbucks nie ma zamiaru wnieść przeciwko nim żadnego oskarżenia.

Cała sprawa nie wzbudziła by zapewne niczyjej uwagi, gdyby nie jeden drobny detal. Obydwaj aresztowani byli czarnoskórzy. Nagrany telefonem komórkowym filmik przedstawiający moment ich aresztowania trafił szybko do sieci i wkrótce obejrzały go miliony osób. Wkrótce potem amerykańska lewica zaczęła oskarżać Starbucks o rasizm.

Rasistowscy policjanci?

Podobne oskarżenia spotkały również policjantów. Rzekomy rasizm amerykańskiej policji wobec czarnoskórych jest od dawna dla amerykańskich lewicowców jednym z głównych tematów dyskusji. Zwracają uwagę, że czarnoskórzy są znacznie częściej od białych zatrzymywani przez policję i znacznie częściej giną z rąk policjantów. Ich krytycy zwracają uwagę na fakt, że częstsze zatrzymania wynikają z tego, że czarnoskórzy statystycznie częściej od białych dokonują przestępstw, a większości głośnych przypadków śmierci z rąk policji dałoby się uniknąć gdyby zatrzymywani nie stawiali oporu. Jednak ta krytyka w niczym nie umniejszyła popularności ruchów typu Black Lives Matter, które walczą z rzekomym rasizmem policji.


 

Komendant filadelfijskiej policji Richard Ross, który nota bene sam jest czarnoskóry, odrzucił takie zarzuty. Jego zdaniem jego podwładni byli profesjonalni i nie zrobili nic, co zasługiwałoby na krytykę. Opublikowany w sieci film zdaje się potwierdzać jego zdanie gdyż widać na nim, że zatrzymanie nastąpiło w relatywnie spokojnej atmosferze a biorący w nim udział policjanci nie byli brutalni. Stwierdzi również, że jeśli firma zgłasza, że na jej terenie znajduje się ktoś, kto nie powinien się tam znajdować, to policjanci muszą zareagować. 


Starbucks przeprasza

Szefostwo Starbucks jednak najwyraźniej przestraszyło się reakcji swoich klientów i opublikowało oświadczenie, w którym przeprosiło aresztowanych mężczyzn i wszystkich klientów, którzy poczuli się urażeni tym zdarzeniem. Zapewnili także, że dołożą wszelkich starań, łącznie ze współpracą z lokalną społecznością i policją, aby do takich zdarzeń już nie dochodziło. Amerykańskie media dowiedziały się również, że rozpoczęto wewnętrzne dochodzenie w sprawie tego incydentu. Na razie nie widać jednak, aby oświadczenie to przyniosło efekt – lewica z całego świata nawołuje do bojkotu, a na twitterze pojawił się hashtag #BoycottStarbucks.

Nie jest to pierwszy bojkot w historii firmy, jednak dotychczas bojkotowała ich głównie amerykańska prawica. Najsłynniejszy bojkot spowodowany był ich specjalnymi świątecznymi kubkami, na których dziennikarz lewicowego portalu BuzzFeed dopatrzył się trzymających się za ręce lesbijek. Jednak o ile tamta sprawa była najprawdopodobniej dziennikarską kaczką, o tyle miliarder Howars Schulz, który odkupił w 1987 roku firmę od swoich szefów i zrobił z niej największą sieć kawiarni na świecie, nie ukrywa swoich lewicowych poglądów. Przed wyborami spekulowano nawet, że w razie zwycięstwa Clinton zostanie nawet sekretarzem ds. pracy.

Nie wiadomo jak obecny bojkot wpłynie na finanse jego firmy, chociaż większość ekspertów jest zgodna, że  szanse na duże straty finansowe są znikome, a cała afera skończy się tak szybko jak się zaczęła. W międzyczasie jednak amerykańska prawica ma kolejny argument za tym, że lewicowcy stali się zdecydowanie przewrażliwieni w kwestiach rasizmu.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 5. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 6. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 7. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook