Jedynie prawda jest ciekawa


Słoweńskie Brežice nie radzą sobie z imigrantami

23.10.2015

W obliczu kryzysu migracyjnego premier Słowenii Miro Cerar ogłosił, że jeśli zaplanowany na niedzielę szczyt UE-Bałkany nie zapewni Słowenii wystarczającego wsparcia, nie wyklucza on w ostateczności budowy ogrodzenia na granicy z Chorwacją - podała agencja AFP.

„Też rozważamy tę opcję (budowy muru na granicy – red.), jednak to jeszcze nie ten moment. Wciąż czekamy na europejskie rozwiązanie, ale jeśli stracimy na nie nadzieję - jeśli w niedzielę nie będzie ono wystarczające - wtedy wszystko będzie możliwe, ponieważ zostaniemy pozostawieni sami sobie” - powiedział Cerar w słoweńskiej telewizji publicznej w nocy z czwartku na piątek.

Premier podkreślił, że budowa ogrodzenia będzie ostatecznością. „Granica z Chorwacją jest długa (670 km), wybudowanie ogrodzenia byłoby dość skomplikowane; nawet po realizacji tej inwestycji policja i armia musiałyby tam nieustannie stacjonować, by zapobiegać nielegalnemu przekraczaniu granicy” - tłumaczył.

Na niedzielę szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zwołał miniszczyt kilku najbardziej dotkniętych kryzysem migracyjnym państw unijnych i krajów Bałkanów Zachodnich. Słowenia liczy na pomoc finansową w wys. 140 mln euro, otrzymanie dodatkowego personelu oraz wsparcia logistycznego, by kraj mógł sprostać masowemu napływowi migrantów.

Po tym jak w sobotę Węgry zamknęły granicę z Chorwacją, Słowenia stała się głównym na Bałkanach krajem tranzytowym dla uchodźców. Tylko w dniach 17-22 października do dwumilionowej Słowenii dotarło 38,6 tys. migrantów.

Sytuacja w gminie Brežice przy granicy z Chorwacją, gdzie znajduje się obóz dla uchodźców, jest dramatyczna. Tysiące osób przekracza każdego dnia granice. W przeciągu ostatniej doby do liczącego 24 tys. mieszkańców miasteczka przybyło prawie 13 tys. imigrantów.

Burmistrz gminy, Ivan Molan, jest sfrustrowany. W wywiadzie z niemieckim tygodnikiem „Der Spiegel” apeluje do Niemców, by „odebrali uchodźców, najlepiej od razu tu na miejscu”. Według niego w obozie panuje chaos.

Przedwczoraj imigranci podpalili namioty w obozie, domagając się natychmiastowego transportu do Austrii. Skarżyli się, że nie otrzymują wody i żywności. Molan odpiera zarzuty. „Jedzenia i picia jest wystarczająco. Imigranci odmawiają jedzenia, by wymusić na nas transport do Niemiec. Nie podoba im się, ze ich rejestrujemy. Chcą od razu jechać dalej” - tłumaczy burmistrz.

Jak twierdzi, imigranci podpalili namioty, a następnie robili sobie na ich tle selfie telefonem komórkowym. „Na ich miejscu byłbym wdzięczny, gdybym znalazł się w bezpiecznym kraju i dostał jeść oraz pić. Ale im to nie wystarcza. Są roszczeniowi” - mówi. Według niego sytuacja w gminie „przypomina wojnę”.

„Boję się, że Austria zamknie granice. Słowenia sama sobie z tym nie poradzi” - zaznacza Molan. Burmistrz apeluje do Niemców, by wysłali pociągi bezpośrednio do Brežic i odebrali imigrantów. „Jeśli chcą wszystkich przyjmować to niech przyślą tu jakiś bezpośredni transport i zabiorą tych ludzi stąd. Wtedy i uchodźcy będą zadowoleni, i my” - dodaje.

Ryb, Spiegel.de, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 2. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 3. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 4. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 5. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 6. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 7. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 8. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook