Jedynie prawda jest ciekawa


Sławomir Platta kandydatem Polonii na senatora stanu Nowy York „Chcę wzmocnić polityczny głos Polonii”

01.08.2018
platta-1082018
Sławomir Platta kandydatem Polonii na senatora stanu Nowy York „Chcę wzmocnić polityczny głos Polonii”

Komisja Wyborcza miasta Nowy Jork zatwierdziła oficjalnie kandydaturę mecenasa Sławomira Platty na urząd senatora stanowego. Petycję polonijnego prawnika w tej sprawie podpisało blisko 3 tys. popierających go osób.

Polonijny prawnik powiadomił o tym listownie PAP. Wyjaśnił, że do uzyskania nominacji na kandydata Partii Republikańskiej na senatora stanowego potrzebne były podpisy tylko tysiąca zarejestrowanych do głosowania wyborców.

Prawybory republikańskie odbędą się 13 września br. Okręg 15, z którego kandyduje Platta, obejmuje Howard Beach, Ozone Park, South Ozone Park, Woodhaven, Glendale, Middle Village, Maspeth, Ridgewood, Rego Park oraz Sunnyside w dzielnicy Queens. Według szacunków prawnika mieszka w nim ok. 10 proc. amerykańskich Polaków.

W przypadku wygranej, demokratycznym przeciwnikiem Platty w wyborach powszechnych wyznaczonych na 6 listopada będzie Joseph P. Addabbo Jr. Został wybrany do Senatu stanu Nowy Jork w roku 2008.

-Zdecydowałem się startować w wyborach, aby wzmocnić polityczny głos Polonii. Jesteśmy rozwijającą się i prężną grupą etniczną, która obecnie pozbawiona jest reprezentacji politycznej w stanie Nowy Jork. Ważne jest dla mnie nie tylko to, abym wygrał, ale również utorowanie drogi kolejnym kandydatom polskiego pochodzenia do publicznych urzędów - powiedział Platta w rozmowie z PAP.

Podkreślił, że jest pierwszym polskim adwokatem i w ogóle pierwszym Polakiem urodzonym w Polsce ubiegającym się o ten urząd w historii stanu Nowy Jork. Jak uzasadniał, chciałby, aby organizacje i szkoły polonijne otrzymywały od władz stanowych bardziej znaczące środki na działalność i rozwój.

Zamierza także, jak podkreślił, doprowadzić, aby polonijne biznesy były bardziej brane pod uwagę przy przyznawaniu zleceń na wykonywanie projektów stanowych. Zapewniał zarazem o podjęciu starań, aby tereny zamieszkałe przez amerykańskich Polaków miały lepszą infrastrukturę oraz transport publiczny zapewniający m.in. dogodny dojazd do pracy.

-Chcę być człowiekiem, z którym wyborcy, w tym także pochodzenia polskiego, będą mogli kontaktować się, kiedy mają problemy. Będę otwarty na ich propozycje i postulaty zmian - wskazał prawnik.

Platta przypomniał, że w USA nie wszyscy w równym stopniu korzystają z podziału przysłowiowego amerykańskiego placka. Aktywni mają większe szanse na lepszy kąsek niż pozostający w cieniu, podobnie zresztą jak w wielu innych krajach.

-Samo narzekanie, że jesteśmy często przez polityków pomijani, nie dostrzegani, a nawet ignorowani nie wystarczy. Musimy być bardziej rozpoznawalni i widoczni. Nikt tego za nas nie zrobi. Dlatego apeluję gorąco do całej Polonii o rejestrowanie się do wyborów. Ma to kapitalne znaczenie. Amerykańscy Polacy muszą wiedzieć, że politycy zdają sobie dobrze sprawę z tego kto głosuje - argumentował adwokat.

Jak dodał, nie jest tajemnicą, że burmistrzowie, radni miejscy, gubernatorzy itp. uzależniają swój stosunek do elektoratu od jego zaangażowania w politykę i życie zbiorowe. Nawet bowiem w bogatej, ale z populacją przekraczającą 326 mln ludzi Ameryce więcej jest potrzebujących niż możliwości zaspokojenia ich oczekiwań.

Sławomir Platta jest właścicielem największej, jak twierdzi, polskiej kancelarii prawnej na Manhattanie. Przypomina, że jako pierwszy polski adwokat ustanowił precedens prawny w 2011 roku. Wygrał wówczas w Sądzie Najwyższym stanu Nowy Jork w Albany sprawę, która zmieniała prawo dotyczące wypadków budowlanych.

W 2017 roku Platta został wybrany na Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego. Jak zauważył, pod jego przewodnictwem nastąpiło dwukrotne zwiększenie liczby uczestników corocznego wydarzenia na prestiżowej 5. Alei na Manhattanie. Od wielu lat wspiera on, także finansowo, działania Polonii w USA. Ostatnio przewodzi wysiłkom zmierzającym do zatrzymania Pomnika Katyńskiego w obecnej lokalizacji na Placu Exchange w Jersey City.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 7. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 8. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook