Jedynie prawda jest ciekawa


Skandal ze szczepionkami. Sfałszowali raporty na temat produkcji i kontroli, teraz cenzurują wpisy w internecie

25.07.2018
szczepionka25072018
Skandal ze szczepionkami. Sfałszowali raporty na temat produkcji i kontroli, teraz cenzurują wpisy w internecie

Prezydent Chin Xi Jinping potępił działania firmy produkującej wadliwe szczepionki, ale cenzorzy usuwają z internetu wpisy dotyczące skandalu - podał w środę hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na grupę monitorującą chińską sieć.

Skandal wybuchł w ubiegłym tygodniu, gdy ujawniono, że chińska firma Changsheng Biotechnology dopuszczała się nieprawidłowości przy wytwarzaniu szczepionek przeciwko wściekliźnie, fałszując raporty na temat produkcji i kontroli produktów oraz dokonując samowolnych zmian w parametrach procesu produkcyjnego i służącej jemu aparaturze.

Informacja ta wywołała olbrzymie poruszenie w chińskim społeczeństwie oraz falę krytyki w mediach społecznościowych. Postępowanie firmy skrytykowali prezydent Chin Xi Jinping i premier Li Keqiang, zapowiadając dochodzenie i surowe kary dla winnych. Li ocenił, że firma przekroczyła "moralną czerwoną linię", a opinia publiczna zasługuje na wyjaśnienie sprawy.

Chińskie i zachodnie media podkreślały, że sprawa Changshengu dodatkowo nadwyrężyła zaufanie do chińskiego przemysłu farmaceutycznego, który w ostatnich latach notował dynamiczny wzrost, ale trapiony jest skandalami.

Według Weiboscope, działającej na Uniwersytecie Hongkongu grupy monitorującej chińskie sieci społecznościowe, słowo "szczepionka" było w niedzielę i poniedziałek jednym z najściślej kontrolowanych przez cenzorów wyrażeń na Weibo - chińskim odpowiedniku Twittera. Na każde 10 tys. wpisów na 120 tys. monitorowanych przez grupę kont średnio 65 zostało zablokowanych – powiedział kierujący projektem wykładowca Fu King-wa.

Jeden z usuniętych postów, przytaczanych przez "SCMP", brzmiał: "Ludzie z urzędu nadzorującego leki i szczepionki powinni natychmiast ustąpić, to karygodne". Inny sugerował, że skandale z żywnością i lekami wyjaśniają, dlaczego Hongkong i Makau nie chcą przyjąć systemu Chin kontynentalnych.

Fu zaznaczył, że cenzorzy nie zablokowali całkowicie dyskusji na temat szczepionek. Rząd "zasadniczo pozwala ludziom wspominać o tym incydencie i rozpowszechniać o nim informacje, w tym odniesienia do oficjalnych wpisów mediów" - powiedział. Dodał jednak, cytując dane Weiboscope, że tym razem cenzura była ostrzejsza niż w 2016 roku, gdy w związku z podobnym skandalem z wadliwymi szczepionkami zmarły w Chinach cztery osoby.

We wtorek władze ogłosiły, że w związku z wadliwymi szczepionkami na wściekliznę zatrzymano 15 podejrzanych, w tym prezes i zarazem posiadaczkę największego pakietu akcji firmy Changsheng Gao Junfang. Oprócz policji swoje śledztwa przeciwko firmie wszczęła Centralna Komisja Inspekcji Dyscypliny, czyli państwowa agencja antykorupcyjna, Urząd Żywności i Leków oraz Komisja Regulacyjna ds. Papierów Wartościowych.

Tymczasem nowojorska grupa obrońców praw człowieka HRW zaapelowała do chińskiego rządu, by zwolnił z więzień wszystkich prawników, którzy pomagali ofiarom poprzednich problemów ze szczepionkami, zaprzestał prześladowania krewnych ofiar oraz karania dziennikarzy za demaskowanie skandali.

Część komentatorów wiąże skandale z żywnością i lekami w Chinach z brakiem zasad moralnych w chińskim społeczeństwie. Według dziennikarki "SCMP" Lijia Zhang "kryzys moralności" i "duchowa pustka" wynika z tłamszenia tradycyjnej kultury i religii pod rządami Komunistycznej Partii Chin (KPCh), szczególnie w czasie rewolucji kulturalnej z lat 1966-1976, kiedy "podstawowa tkanka społeczna została rozerwana na strzępy". Winny jest jej zdaniem również wprowadzony w czasach Deng Xiaopinga wilczy kapitalizm, w którym "aby przetrwać, aby wyprzedzić konkurencję na rynku, aby zdobyć majątek i osiągnąć sukces, trzeba było stosować wszelkie środki i naginać reguły, gdy było to konieczne" - pisze Zhang.

Prowadzona w ostatnich latach przez Pekin wielka kampania antykorupcyjna leczy jedynie objawy, a nie przyczynę problemu - ocenia komentatorka "SCMP" i dodaje, że KPCh usiłowała organizować kampanie moralizatorskie, ale - jak wskazuje sprawa Changshengu - nie przyniosły one rezultatu…

PAP

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook