Jedynie prawda jest ciekawa


„Silny mechanizm” Turcji i Rosji ws. Syrii

10.08.2016

Turcja konstruuje z Rosją "silny mechanizm" w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii i zgadza się, że potrzebne jest polityczne rozwiązanie kryzysu, w którym Moskwa i Ankara poparły przeciwne strony - oświadczył w środę szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu.

Dodał, że jeszcze tego dnia na rozmowy do Rosji udaje się delegacja tureckiego MSZ, wojska i służb specjalnych.

W wywiadzie dla państwowej agencji prasowej Anatolia Cavusoglu zauważył, Turcja i Rosja mają podobne poglądy na temat rozejmu w Syrii i dostarczenia tam pomocy humanitarnej. Rosyjskie siły powietrzne wspierają syryjską armię rządową, a Turcja systematycznie odpowiada ogniem na ostrzały swojego terytorium ze strony syryjskiej.

Szef tureckiej dyplomacji dodał, że prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, iż jego kraj zniesienie embargo na tureckie towary. Minister wskazał ponadto, że jeśli będzie trzeba to zostaną podpisane z Rosją dodatkowe umowy w celu zagwarantowania rozpoczęcia prac nad projektem rosyjsko-tureckiego gazociągu Turecki Potok. Projekt ten został ogłoszony pod koniec 2014 roku, kiedy Moskwa zrezygnowała z budowy gazociągu South Stream po sprzeciwie Komisji Europejskiej.

Sprawę konfliktu syryjskiego poruszyli na wtorkowym spotkaniu w Petersburgu prezydenci Rosji i Turcji. Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan głównie rozmawiali jednak na temat odbudowy stosunków dwustronnych. Putin zapowiedział stopniowe znoszenie sankcji na import produktów rolnych z Turcji i oświadczył, że przyjazdy rosyjskich turystów do Turcji, wstrzymane po ubiegłorocznym zestrzeleniu przez tureckie siły powietrzne rosyjskiego bombowca, zostaną wkrótce wznowione. Z kolei Erdogan zapowiedział poparcie wspólnych projektów energetycznych.

Ostatni kryzys na linii Ankara-Moskwa zapoczątkowało zestrzelenie w listopadzie 2015 roku bombowca Su-24. Według Ankary rosyjski samolot naruszył turecką przestrzeń powietrzną od strony Syrii, czemu Moskwa zaprzecza. Rosja wprowadziła wówczas sankcje handlowo-gospodarcze wobec Turcji, w tym wstrzymała loty czarterowe do tego kraju i zorganizowany ruch turystyczny.

Relacje zaczęły się poprawiać na początku lipca, po wysłaniu pod koniec czerwca przez Erdogana listu do Putina zawierającego - jak twierdzi Kreml - przeprosiny za listopadowy incydent. Z kolei według Ankary w liście znalazły się wyrazy ubolewania oraz prośba o wybaczenie skierowana do rodziny rosyjskiego pilota, który zginął po zestrzeleniu samolotu.


ak/PAP

[fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV]

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 8. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook