Jedynie prawda jest ciekawa


Silne trzęsienie ziemi w Indonezji

07.12.2016

Do 54 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych środowego trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,5, które nawiedziło północną część wyspy Sumatra na zachodzie Indonezji - poinformował dowódca wojskowy w prowincji Aceh, gdzie doszło do tragedii. Nie ma zagrożenia tsunami.

Generał Tatang Sulaiman oświadczył, że 52 osoby zginęły w okręgu Pidie Jaya, położonego najbliżej epicentrum trzęsienia ziemi, które nastąpiło pod dnem oceanu. Dwie osoby poniosły śmierć w sąsiednim okręgu Bireuen. 

Tymczasem AFP, powołując się na lokalne władze, informuje o "52 ofiarach śmiertelnych, 73 poważnie rannych i 200 osobach z lekkimi obrażeniami". 

Najbardziej ucierpiało miasteczko Meureudu. Buldożery próbowały usunąć gruz z miejsc, gdzie najpewniej zostały zasypane trzy osoby. Według przedstawiciela lokalnych władz w okręgu Pidie Jaya ponad 40 budynków, w tym meczety, domy mieszkalne i sklepy, zostały zniszczone lub uszkodzone. Okręg ten leży 18 km na południowy zachód od epicentrum - precyzuje agencja AP. 

Według amerykańskich służb geofizycznych (USGS) płytkie trzęsienie ziemi nastąpiło około godz. 5 rano; epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości ok. 10 km od miejscowości Reuleuet, w prowincji Aceh, a hipocentrum trzęsienia - na głębokości 17 km. Po głównym wstrząsie zarejestrowano co najmniej pięć wstrząsów wtórnych. 

W miejscowościach Lhokseumawe i Sigli ludzie w panice wybiegali ze swoich domów szukając bezpiecznych miejsc na otwartej przestrzeni. 

W wielu rejonach prowincji zerwana została sieć energetyczna. Wysłano ekipy ratunkowe, które poszukują dalszych ofiar. 

Trzęsienie ziemi odczuwalne było w całej prowincji. Pod koniec grudnia 2004 r. prowincja Aceh została zdewastowana przez katastrofalne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,2. Spowodowało ono gigantyczne fale tsunami sięgające 15 metrów, które spustoszyły tereny nadmorskie państw leżących wokół Oceanu Indyjskiego. Epicentrum znajdowało się wówczas ok. 250 km na południowy wschód od miasta Banda Aceh. Zginęło, według różnych szacunków, od 230 do prawie 300 tys. ludzi w ośmiu krajach, a kilka milionów straciło dach nad głową. 

Indonezja, będąca największym archipelagiem na świecie, położona jest na tzw. ognistym kręgu wulkanów i styku płyt tektonicznych; jest to rejon silnej aktywności sejsmicznej otaczający Ocean Spokojny. 

ak/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 2. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 3. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 4. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 5. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook