Jedynie prawda jest ciekawa


Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie

26.10.2015

Według amerykańskiej służby geologicznej USGS, w Afganistanie ziemia zatrzęsła się w poniedziałek z siłą 7,6 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się w Hindukuszu w północno-wschodnim Afganistanie. Wstrząsy były odczuwalne w Pakistanie i w Indiach.

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,6, które w poniedziałek nawiedziło Azję Płd. Według najnowszych danych w Pakistanie zginęło co najmniej 29 osób, a w Afganistanie co najmniej 17. Są też setki rannych.

Trzęsienie ziemi miało magnitudę 7,6 - poinformowała amerykańska służba sejsmologiczna USGS. Epicentrum znajdowało się ok. 80 km na południowy wschód od Fajzabadu, w trudno dostępnym regionie w Hindukuszu, a hipocentrum (ognisko wstrząsów) - na głębokości prawie 200 km.

W pakistańskiej prowincji Chajber Pasztunchwa (dawna Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna) pod gruzami zawalonych domów zginęło co najmniej 21 osób, a ok. 200 odniosło obrażenia - informują służby ratunkowe. Co najmniej osiem osób zginęło, a ok. 70 zostało rannych w rejonie plemiennym Bajaur przy granicy z Afganistanem. Pakistańskie media twierdzą, że ofiar śmiertelnych są "dziesiątki". Premier Nawaz Sharif wezwał służby do wykorzystania wszelkich dostępnych środków, by przyjść z pomocą poszkodowanym.

W afgańskiej prowincji Nangarhar zginęło co najmniej 5 ludzi, a ponad 50 odniosło obrażenia. Co najmniej 12 uczennic zginęło w prowincji Tachar, gdzie w jednej ze szkół wybuchła panika. Ponad 30 dziewcząt odniosło obrażenia; zawieziono je do szpitala w Talukanie.

W Kabulu doszło do przerw w dostawach energii elektrycznej i awarii łączności telefonicznej. W północnych Indiach ludzie w panice wybiegali z domów. Wstrząsy były odczuwalne w Delhi i w Katmandu (Nepal). W indyjskim Kaszmirze przestała działać telefonia komórkowa.

W kwietniu br. trzęsienie ziemi o sile 7,8 z epicentrum w Nepalu spowodowało śmierć ok. 9 tys. ludzi. W październiku 2005 roku trzęsienie o sile 7,6 w północnym Pakistanie zabiło ok. 75 tys. ludzi.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook