Jedynie prawda jest ciekawa


Silna trucizna u imigranta z Tunezji. Miała posłużyć do zamachu terrorystycznego?

14.06.2018
germany14062018
Silna trucizna u imigranta z Tunezji. Miała posłużyć do zamachu terrorystycznego?

Niemiecka policja znalazła w mieszkaniu imigranta z Tunezji niebezpieczną substancję, najprawdopodobniej rycynę. Teraz wymiar sprawiedliwości bada, czy 29-letni mieszkaniec Kolonii, który przybył do Niemiec w szczycie kryzysu migracyjnego w 2016 roku, chciał jej użyć do przeprowadzenia ataku terrorystycznego.

Służby obserwowały Siefa Allaha H. od dłuższego czasu. Zainteresowały się nim, kiedy zamówił przez internet nasiona rącznika pospolitego oraz młynek do kawy. W końcu postanowiły interweniować. Policyjni komandosi z jednostki SEK dokonali nalotu na jego mieszkanie, gdzie został aresztowany razem z żoną, Niemką która przeszła na Islam. Kobieta została szybko zwolniona i według policji nie postawiono jej żadnych zarzutów. 

Komandosom towarzyszyli członkowie specjalnych grup zajmujących się niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Rozstawili na miejscu mobilne laboratorium aby sprawdzić czy substancja znaleziona w mieszkaniu Siefa H. faktycznie jest niebezpieczna. Lokalne media podają, że policjanci znaleźli dużą ilość rycyny, jednak jak na razie brak oficjalnego potwierdzenia – policja czeka na wyniki testów laboratoryjnych. 

Rycyna jest jedną z najgroźniejszych trucizn znanych człowiekowi. Można się nią zatruć poprzez spożycie, inhalację lub krew. Po zatruciu wywołuje ból, zapalenie, nudności, wymioty i wiele innych równie bolesnych symptomów. Jej przedawkowanie może spowodować śmierć, a leczenie jest bardzo trudne. W chwili obecnej nie jest znane żadne skuteczne antidotum. A dawka śmiertelna jest bardzo niska – już połknięcie pięciu zmiażdżonych nasion rącznika może okazać się śmiertelne. W wypadku zatrucia przez aerozol wystarczą trzy mikrogramy na kilogram masy ciała. Użycie rycyny zostało zakazane w 1997 roku przez międzynarodową konwencję o broni chemicznej. 

Na chwilę obecną nie wiadomo, czy imigrant faktycznie przygotowywał zamach terrorystyczny i czy miał jakieś związki z islamskimi organizacjami terrorystycznymi, chociaż lokalne media podają, że sympatyzował z Państwem Islamskim. Wcześniej nie był oskarżany o żadną działalność przestępczą czy terrorystyczną. Jednak nawet jeśli nie uda się znaleźć dowodów na to, że chciał użyć rycyny do przeprowadzenia ataku, to i tak za samo posiadanie najprawdopodobniej spędzi parę lat w więzieniu. 

Wiktor Młynarz, za DW.com

Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 3. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 4. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 5. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 6. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 7. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 8. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook