Jedynie prawda jest ciekawa


Sensacyjna zapowiedź! Amerykanie chcą wrócić na Księżyc

12.12.2017
trump12122017
Sensacyjna zapowiedź! Amerykanie chcą wrócić na Księżyc

Donald Trump podpisał rozkaz, który nakazuje Amerykańskiej Agencji Kosmicznej skupienie się nad programami, które pozwolą ludziom po raz kolejny wylądować na Księżycu. Tym razem zostaną tam na dłużej, a następnym krokiem ma być załogowy lot na Marsa.

Ludzie po raz pierwszy stanęli na Księżycu 20 lipca 1969 roku. Program Apollo został rozpoczęty  przez prezydenta Kennedy'ego w 1961 roku, według jego słów pierwszy Amerykanin miał stanąć na Srebrnym Globie przed upływem dekady. Inżynierowie, z których najbardziej znany jest Werner Von Braun, który opracowywał pociski V1 dla Hitlera, wyrobili się szybciej i już po upływie ośmiu lat Apollo 11 wyniósł Neila Amstronga i Buzza Aldrina na naszego satelitę. W sumie w taką podróż poleciało 12 osób, sami Amerykanie. Ostatni ludzie stanęli na jego powierzchni w 1972 roku. Nowy rozkaz został podpisany dokładnie w rocznicę misji Apollo 17. 

Kolektywny wysiłek

Trump nie jest pierwszym prezydentem który chce powrotu na Księżyc. Podobne pomysły mieli chociażby Bushowie. Na przeszkodzie stanęły jednak kwestie budżetowe. Tym razem zapewne też będzie krucho z pieniędzmi, a dodatkowo nominacja nowego szefa NASA jest nadal niepotwierdzona. Jim Bridenstine, kongresmen z Oklahomy, nadal czeka na głosowanie senatu, jest jednak bardzo atakowany przez demokratycznego senatora Billa Nelsona, który ma duży wpływ na program kosmiczny.

Jest jednak nadzieja, że tym razem nie skończy się na planach. Poprzednie loty przyniosły wprawdzie wiele cennych z naukowego punktu widzenia informacji, jednak ich głównym celem było pokazanie wyższości amerykańskiej techniki nad techniką ZSRR. Tym razem nie ma takiej presji ideologicznej, więc rozkaz prezydenta nakazuje NASA zbadanie możliwości współpracy z innymi państwami – i domyślnie podzielenie się z nimi kosztami. W programie ma również wziąć udział sektor prywatny, firmy takie jak SpaceX czy Virgin Galactic. Podział obowiązków i kosztów być może pozwoli na realizację tego ambitnego projektu.

Nowa misja na Księżyc będzie się różnić od poprzednich w jednym kluczowym aspekcie. Trump chce aby tym razem amerykańscy astronauci „nie tylko wbili flagę i zostawili ślady butów”, ale zostali na dłużej na Srebrnym Globie. Być może Amerykanie będą chcieli zbudować tam stałą bazę, gdzie astronauci będą mogli mieszkać i pracować całymi miesiącami.

Księżyc to tylko początek

Kolejnym krokiem w eksploracji kosmosu ma być załogowy lot na Marsa. Dotychczasowa strategia NASA, wprowadzona przez Obamę w 2010 roku, zakładała jedynie wysłanie statku, który przeleci po orbicie, co miało stać się do końca lat trzydziestych. Planowano również lądowanie na jednej z asteroid poza orbitą księżyca. Obecnie po powierzchni czerwonej planety jeżdżą tylko dwa łaziki badawcze, Opportunity i Curiosity – z trzecim, Spirit, utracono kontakt.

Opracowując strategię dla NASA Trump kierował się radami Narodowej Rady Kosmicznej (NSC). Organizacja to została powołana do życia przez Busha seniora w 1989 roku i rozwiązana w 1993, a następnie reaktywowana przez Trumpa w październiku. Jej przewodniczącym jest wiceprezydent Mike Pence.

Nie wiadomo, kiedy ludzie ponownie staną na powierzchni Księżyca albo polecą na Marsa. Technologia z lat siedemdziesiątych jest już przestarzała, a lata cięć budżetowych i skupienie się NASA na bliskiej orbicie ziemskiej i monitorowaniu globalnego ocieplenia sprawiły, że nowa jest dopiero w powijakach. Jednak być może dzięki nowej strategii ludzkości amerykańskie plany zaczną się ziszczać szybciej, niż moglibyśmy do niedawna przpypuszczać.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 7. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 8. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook