Jedynie prawda jest ciekawa


Seksskandal w brytyjskim parlamencie. Sekretarz obrony podaje się do dymisji

02.11.2017
westminuk02112017
Seksskandal w brytyjskim parlamencie. Sekretarz obrony podaje się do dymisji

Michael Fallon, brytyjski minister obrony, zrezygnował ze stanowiska. W liście przekazanym Theresie May stwierdza, że powodem było to, że sam nie dał rady utrzymać wysokich standardów, których wymaga od swoich podwładnych. Chodzi o sprawę sprzed 10 lat, kiedy to miał molestować zaprzyjaźnioną dziennikarkę.

Do zdarzenia miało dojść podczas uroczystej kolacji po konferencji partyjnej. Fallon, który według jego kolegów był już po kilku lampkach wina, kilkukrotnie położył rękę na kolanie zaprzyjaźnionej dziennikarki radiowej, Julii Hartley-Brewer. W końcu zirytowana dziennikarka powiedziała mu, że jeżeli nie przestanie, to uderzy go w twarz. Ona sama twierdzi teraz, że nie czuje się ofiarą – Fallon miał ją na drugi dzień przeprosić i oboje uznali sprawę za niebyłą. Nadal się przyjaźnią. 

Hartley-Brewer już jakiś czas temu opowiedziała o tym zdarzeniu, dodając że potraktowała je w kategoriach rozrywki. Nie ujawniła jednak o którego członka gabinetu chodzi – dopiero tabloid The Sun zidentyfikował, że molestującym miał być minister obrony. Cała sprawa jest błaha i w normalnych warunkach zapewne nie zakończyłaby długoletniej kariery polityka, który służył już czterem premierom i był typowany na następcę May – ale Fallon przyznał, że inne podobne historie o nim mogą wkrótce wyjść na jaw. Być może usuwając się z aktywnej polityki chce, aby osoby, które mogą je upublicznić, straciły do tego motywację. 

Zbiera się na burzę

Fallon nie jest jedynym politykiem, który ma kłopoty przez swoje podejście do kobiet. Po Londynie ma krążyć teczka, przygotowana rzekomo przez rządowych pracowników niższego szczebla, zawierająca oskarżenia pod adresem 36 prominentnych Torysów, w tym 21 którzy są członkami obecnego rządu. Część z nich to równie błahe sprawy jak ta, która kosztowała karierę Fallona, a część – dużo poważniejsze oskarżenia. Jeden z konserwatywnych polityków, o którym na razie wiadomo tylko tyle, że nie pełni żadnej ważnej funkcji, miał na przykład uprawiać seks grupowy z trzema innymi mężczyznami. Wiadomo, że jej kopie są już w rękach dziennikarzy, i wyjście na jaw faktów w niej zawartych to wyłącznie kwestia czasu. 

Na chwilę obecną znane są zarzuty pod adresem dwóch innych polityków, którzy postanowili wyprzedzić burzę i samemu się przyznać. Stephen Crab, były minister ds. Walii, przyznał się, że wysyłał frywolne SMSy dziewiętnastolatce, która starała się o pracę w jego biurze parlamentarnym. Mark Garnier, minister handlu, ujawnił za to, że zwracał się do swojej byłej współpracownicy per „cukrowe cycki” i wysyłał ją do seks-szopów aby kupowała mu wibratory. 

Theresa May obiecała, że nie będzie miała litości dla żadnego polityka, który został oskarżony o niewłaściwe zachowanie. Jednak jej sytuacja jest bardzo trudna. Mniejszościowe rządy w warunkach brytyjskich są bardzo niestabilne nawet w normalnych okolicznościach, a co dopiero w trakcie trudnych negocjacji z UE, których przebieg nie zadowala żadnej ze stron. Strata jednego z najbliższych współpracowników, a do tego polityka cieszącego się sympatią Brytyjczyków, nie zwiększa jej szans na dotarcie do końca kadencji. A gotujący się skandal o takiej skali to niemal gwarancje tego, że Brytyjczyków wkrótce znów czekają wybory. 

Wiktor Młynarz

 

Warto poczytać

 1. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 2. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 3. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 4. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 5. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 6. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 7. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 8. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook