Jedynie prawda jest ciekawa


Seks, narkotyki, bomby atomowe. Kolejnych dziewięciu marynarzy usuniętych z załogi HMS Vigilant.

28.10.2017
hms28102017
Seks, narkotyki, bomby atomowe. Kolejnych dziewięciu marynarzy usuniętych z załogi HMS Vigilant.

Dziewięciu marynarzy zostało usuniętych z załogi okrętu podwodnego HMS Vigilant. Testy wykazały, że zażywali kokainę w trakcie służby. To kolejny rozdział w największym od lat skandalu w Royal Navy.

We wrześniu HMS Vigilant przypłynął do portu King’s Bay w Georgii, USA, aby odebrać nowe rakiety. Marynarze zostali zakwaterowani w okolicznych hotelach – i mieli w nich rzekomo organizować głośnie imprezy, podczas których zażywali twarde narkotyki. Jeden z marynarzy miał pod ich wpływem uprawiać seks z prostytutkami w hotelowym basenie. O ich zachowaniu dowiedzieli się oficerowie i zarządzili przeprowadzenie testów na obecność narkotyków we krwi. W dziewięciu przypadkach dały pozytywny wynik na obecność kokainy.

Rysa na legendzie

Fakt, że marynarze podczas służby zażywali narkotyki, wywołał wielkie poruszenie w Wielkiej Brytanii. Royal Navy cieszy się tam bowiem wielką estymą. Michael Fallon, sekretarz obrony, miał według brytyjskich mediów wpaść w furię i zażądać od pierwszego lorda admiralicji, sir Pilipa Jonesa, wprowadzenia obowiązkowych testów narkotykowych dla wszystkich marynarzy służących na okrętach podwodnych.

Podczas tego samego rejsu doszło do jeszcze jednego skandalu. Jeden z marynarzy na parę dni przed odpłynięciem wsiadł do samolotu i odwiedził swoją dziewczynę w Anglii – bez uzyskania przepustki. Niedługo stanie z tego powodu przed sądem polowym.

O HMS Vigilant zrobiło się głośno, gdy jego kapitan i jego zastępca zostali usunięci z powodu romansów. Komandor porucznik Stuart Amstrong, dowódca okrętu wdał się w romans z o 16 lat młodszą podporucznik Rebeccą Edwards, która odpowiadała na pokładzie za uzbrojenie, a jego zastępca, komandor podporucznik Michael Seal, żonaty z dwójką dzieci, z 27-letnią porucznik Hannah Litchfield. Związki pomiędzy dowódcami i podwładnymi są w Royal Navy surowo zakazane, a związki poza drabiną dowodzenia muszą być w czasie rejsu czysto platoniczne. Obydwu kobietom pozwolono zostać na pokładzie w trakcie śledztwa. Obecnie zeszły na brzeg po zakończeniu patrolu, nie wiadomo jednak czy wezmą udział w kolejnym.

Podporucznik Edwards nie kryła się szczególnie z romansem z kapitanem. Według brytyjskiej prasy lubiła ubierać się w jego mundur i w ramach żartu wydawać innym marynarzom rozkazy. Jej zachowanie sprawiło, że pięciu oficerów zagroziło złożeniem dymisji. Dwóch kolejnych marynarzy odeszło, gdy okazało się, że z powodu trwającego śledztwa cofnięto wszystkie przepustki załodze.

Broń ostateczna

Sprawa jest o tyle poważniejsza, że HMS Vigilant – jeden z czterech 150-metrowych okrętów klasy Vanguard – jest elementem systemu odstraszania atomowego. Okręty klasy Vanguard przenoszą aż do 16 pocisków rakietowych UGM-133 Trident II, z których każdy wyposażony jest w maksymalnie dwanaście głowic bojowych o mocy 475 lub 100 kiloton. Dla porównania bomba Little Boy, którą amerykanie zrzucili na Hiroszimę, miała moc 15 kiloton. Po wycofaniu bomb lotniczych WE.177 w 1998 roku okręty klasy Vanguard zostały ostatnim nosicielem broni atomowej w brytyjskim arsenale.

Ich załogi uznawane są za elitę Royal Navy, głównie z powodu trudności ich służby. Patrole bojowe okrętów typu Vanguard trwają po kilka miesięcy, podczas których jednostka nie wynurza się na powierzchnię. W tym czasie marynarze pracują w systemie sześciogodzinnym – sześć godzin dyżury, sześć godzin odpoczynku. Mieszkają w ciasnych kajutach, w których znajduje się po 9 koi, tak niskich, że nie można w nich usiąść. Muszą się również zmagać z nieprzyjemnymi zapachami – prysznice są ściśle reglamentowane i nie wolno im używać dezodorantów z powodu systemów oczyszczania powietrza. Klaustrofobia i trwający miesiącami brak światła słonecznego i świeżego powietrza sprawiają, że trudno znaleźć chętnych do tej służby pomimo wyższych żołdów.

Kobiety na morzu przynoszą pecha

Skandale w HMS Vigilant mogą sprawić, że Royal Navy zmieni swoje podejście nie tylko do testów narkotykowych, ale także do kobiet w aktywnej służbie.  Kobiety mogły brać udział w aktywnej służbie na okrętach od 1990 roku, jednak okręty podwodne były dla nich niedostępne. Admiralicja twierdziła, że warunki na nich panujące – szczególnie relatywnie wysokie stężenie dwutlenku węgla w oczyszczanym powietrzu – może mieć negatywne skutki dla ich zdrowia. Badania jednak wykazały, że nie ma takiego ryzyka i w 2011 roku Royal Navy zniosła zakaz. Okręty klasy Vanguard były pierwszymi, które przystosowano do obecności kobiet – poprzez dodanie osobnych toalet, kajut i pryszniców. Koszt modyfikacji jednego wynosił 3 miliony funtów.

Dopuszczenie kobiet do służby na okrętach podwodnych spowodowało żywiołową reakcję  i protesty żon marynarzy. Obawiały się, że długie miesiące izolacji sprawią, że ryzyko romansu będzie duże. Historia HMS Vigilant pokazuje, że ich obawy były uzasadnione. Źle również wpłynie na plany Theresy May, która chce rozbudowy brytyjskiego potencjału nuklearnego.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 2. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 3. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 4. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 5. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 6. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 7. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook