Jedynie prawda jest ciekawa


Schulz: UE ma przeciwciała na skrajną prawicę

17.11.2016

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oświadczył we włoskim dzienniku "Corriere della Sera" w czwartek, że UE ma "solidne przeciwciała", które mogą pomóc jej w obliczu populizmu i skrajnej prawicy mówiącej o "fali antyestablishmentu".

Schulz przyznał, że nie jest dobrym sygnałem dla Europy to, że prezydent elekt USA Donald Trump wkrótce po wygranej w wyborach spotkał się z głównym kontestatorem UE Nigelem Farage'em. 

Szef PE pytany o kondycję Unii odparł: "Skrajna prawica opisuje falę antyestablishmentu, gotową porwać ze sobą wszystko i wszystkich. Ja uważam, że tylko dzięki racjonalności, zaangażowaniu, odpowiedzialności i jedności będziemy mogli sprawić, że ta wizja nie sprawdzi się". 

"Europa ma solidne przeciwciała: pluralizm polityczny, system wagi i przeciwwagi, większą równość społeczną" - ocenił. 

Zdaniem Schulza "antyeuropejska fala" jest faktem. "Ale jedną z lekcji z amerykańskich wyborów jest to, że to media są częściowo odpowiedzialne za sukces Trumpa, bo nadmiernie go pokazywały" - skomentował niemiecki polityk. 

Według niego ruchy prawdziwie eurosceptyczne są w UE mniejszościowe. W tym kontekście podał przykład ugrupowania Alternatywa dla Niemiec, które ma nieco ponad 10-procentowe poparcie w jego kraju. Jego zdaniem "znaczna większość obywateli niemieckich odrzuca retorykę ksenofobiczną i antyeuropejską". 

"Musimy ukazać bezmyślność tych partii, które winnych wszystkiego widzą w uchodźcach, mediach, Europie, ale nie mają rozwiązania na nic" - podkreślił Schulz. 

Zastrzegł, że nie należy przedwcześnie oceniać amerykańskiego prezydenta elekta. 

"Czekamy na fakty" - oznajmił przewodniczący PE i wyraził nadzieję na zachowanie relacji euroatlantyckich. 

"Wciąż wierzę w rolę i w przyszłość NATO i nie sądzę, by Stany Zjednoczone mogły zlekceważyć swoje zobowiązania" - oznajmił Schulz. Odnotował zarazem, że europejskie rządy uznały wspólną obronę i bezpieczeństwo za priorytetowy temat rozmów w najbliższych miesiącach. 

Komentując powtarzającą się krytykę, jaką premier Włoch Matteo Renzi kieruje pod adresem Komisji Europejskiej, szef PE stwierdził, że Unię "należy trochę obudzić". 

Przyznał, że niekiedy Renzi stosuje "mało dyplomatyczny ton", ale nie ma wątpliwości co do jego proeuropejskiej postawy. 

"Włochy zasługują na szacunek i podziękowania ze strony innych państw europejskich za to, że każdego dnia ratują tysiące ludzi" na Morzu Śródziemnym - wyraził przekonanie Schulz. 

Jak oświadczył, "swymi działaniami Włochy bronią godności i wartości Unii". "Wolę krytykę ze strony tego, kto chce obudzić Europę, od ataków tych, którzy chcą ją na zawsze uśpić" - zaznaczył Schulz. 


ak/PAP 

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 2. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 3. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 4. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 5. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 6. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 7. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook