Jedynie prawda jest ciekawa


Sawczenko udała się do Moskwy

26.10.2016

Ułaskawiona w maju przez prezydenta Rosji Władimira Putina ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko, która zasiada obecnie w ukraińskim parlamencie, przyjechała do Moskwy - powiadomił w środę jej adwokat Ilja Nowikow.

Jak poinformował, przybyła ona na posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie wyroków dla skazanych w Rosji dwóch obywateli Ukrainy. Sąd Najwyższy ma w środę rozpatrywać apelację od wyroków Stanisława Kłycha i Mykoły Karpiuka, skazanych na wieloletnie kary pozbawienia wolności. Według rosyjskich śledczych Kłych i Karpiuk jako członkowie nacjonalistycznej organizacji Ukraińskie Zgromadzenie Narodowe-Ukraińska Narodowa Samoobrona (UNA-UNSO) walczyli w latach 90. w Czeczenii i zabili co najmniej 30 żołnierzy rosyjskich. 

W maju sąd w Czeczenii skazał Karpiuka na 22,5 roku kolonii karnej, a Kłycha - na 20 lat. Sąd uznał ich za winnych zabijania rosyjskich żołnierzy podczas pierwszej wojny w Czeczenii, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej; wojna toczyła się w latach 1994-1995. Według Komitetu Śledczego FR Kłych i Karpiuk walczyli po stronie rebeliantów przeciwko siłom rosyjskim w szeregach oddziału Wiking, którym dowodził radykalny nacjonalista ukraiński Ołeksandr Muzyczko ps. Saszko Biłyj. Komitet Śledczy FR twierdził również, że Karpiuk był snajperem oraz że wcześniej uczestniczył w konfliktach w Abchazji i Naddniestrzu. 

Obaj Ukraińcy zostali zatrzymani na terytorium Rosji w 2014 roku. Oskarżenia przeciwko nim opierały się na zeznaniach Ołeksandra Małofiejewa, innego domniemanego bojownika oddziału Wiking, odbywającego w Rosji karę 23 lat łagru, wymierzoną mu w 2009 roku przez sąd w Nowosybirsku za rozboje, których dopuścił się w tym regionie. Za udział w wojnie w Czeczenii Małofiejew został skazany we wrześniu na 24 lata i 6 miesięcy kolonii karnej. Kłych i Karpiuk złożyli także obciążające ich zeznania, które - jak twierdzili - wymuszono na nich torturami. W lutym br. obrońcy praw człowieka z rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał uznali ich za więźniów politycznych. Sawczenko została w marcu br. skazana przez rosyjski sąd na 22 lata pozbawienia wolności. Sąd uznał ją za współwinną śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w 2014 roku. Sawczenko, która jako urlopowana oficer ukraińskiej armii walczyła wtedy przeciwko prorosyjskim separatystom, nie przyznała się do winy. Lotniczka twierdziła, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji, zanim dziennikarze zostali zabici. W maju Sawczenko została wymieniona na skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa.

kk/PAP

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 2. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 3. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 4. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 5. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 6. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 7. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 8. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook