Jedynie prawda jest ciekawa


San Suu Kyi wyjedzie z Birmy

18.04.2012

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, a od niedawna też birmańska deputowana Aung San Suu Kyi w czerwcu po raz pierwszy od 24 lat opuści Birmę i odwiedzi Norwegię oraz Wielką Brytanię - poinformowała w środę jej partia, Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD).

Podczas wizyty w Wielkiej Brytanii pojedzie m.in. do Oxfordu, gdzie studiowała w latach 70. - powiedział rzecznik NLD Nyan Win. Dodał, że daty podróży nie są jeszcze znane. Nie wiadomo też, który kraj pani Suu Kyi odwiedzi jako pierwszy.

Szef norweskiej dyplomacji Jonas Gahr Store rozmawiał w niedzielę przez telefon z Suu Kyi na temat jej czerwcowej wizyty w Oslo w czerwcu - potwierdził rzecznik MSZ w Oslo Svein Michelsen. Dodał, że nie ustalono jeszcze daty podróży.

To w Oslo swoją siedzibę ma birmańska grupa medialna, Democratic Voice of Burma (DVB), która przy pomocy birmańskich reporterów od 1992 roku nadaje nieocenzurowane wiadomości z kraju.

66-letnia Suu Kyi została po raz pierwszy zatrzymana w 1989 roku, a 15 spośród następnych 21 lat spędziła w areszcie. Została z niego zwolniona w listopadzie 2010 roku. Podczas krótkich okresów wolności noblistka odmawiała wyjazdu z kraju, obawiając się, że władze nie wpuszczą jej już do Birmy.

Brytyjski premier David Cameron zaprosił Suu Kyi do Wielkiej Brytanii podczas piątkowej wizyty w Rangunie. Opozycjonistka mówiła wówczas, że już to, iż rozważy propozycję, świadczy o "wielkim postępie" w Birmie. - Dwa lata temu powiedziałbym: nie, dziękuję - dodała.

W Birmie trwają reformy, które zaskoczyły nawet największych przeciwników władz. W marcu ubiegłego roku junta wojskowa przekazała formalnie władzę popieranej przez nią administracji cywilnej, a prezydent Thein Sein rozpoczął dialog z demokratyczną opozycją. Na wolność wyszły setki więźniów politycznych, podpisano zawieszenie broni z rebeliantami, złagodzono cenzurę, wprowadzono prawo do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych.

W kwietniowych wyborach uzupełniających do parlamentu Suu Kyi zdobyła jeden z 43 mandatów, uzyskanych przez jej partię.

Noblistka nie opuściła kraju, nawet gdy w 1999 roku w Wielkiej Brytanii na raka umierał jej mąż Michael Aris, a junta proponowała jej, że wypuści ją z aresztu domowego.

Suu Kyi, córka zamordowanego bohatera walki o niepodległość, generała Aung San, powróciła do Birmy w 1988 roku, by opiekować się umierającą matką Khin Kyi.

W 1990 roku NLD wygrała wybory parlamentarne, ale wojskowi zignorowali rezultat głosowania. Na ponowne wybory zezwolili dopiero w 2010 roku. NLD zbojkotowała głosowanie. Zwyciężyła wówczas zbliżona do armii Partia Związku Solidarności i Rozwoju (USDP).

PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 6. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 7. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook