Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd chce zakazać katolikom spowiedzi

03.08.2018
1270spowiedxxxxia
Rząd chce zakazać katolikom spowiedzi

Absurdalna propozycja indyjskiej rządowej komisji ds. kobiet, która chce wprowadzenia w całym kraju zakazu spowiedzi. Przedstawiciele agendy tłumaczą, że „spowiedź to narzędzie nacisku na kobiety, dające możliwość szantażowania ich przez księży”.

Społeczność chrześcijańska w Indiach od lat boryka się z ogromnymi trudnościami. Katolicy, druga pod względem liczebności (po protestantach) chrześcijańska wspólnota, stanową ok proc. wszystkich mieszkańców Indii. Choć procentowo to niewiele, to biorąc pod uwagę, że Indie są drugim pod względem ludności krajem świata, mowa o ok. 15 milionach ludzi. Chrześcijanie muszą mierzyć się zarówno z często wrogą polityką rządu, jak i fizycznymi atakami przedstawicieli innych religii, głównie hinduistycznych fundamentalistów.

Prześladowania chrześcijan mają rożny charakter – podpalane są świątynie i szkoły misyjne, wyznawcy Chrystusa są dyskryminowani w miejscach pracy – dochodzi do tego, że wymaga się od nich przejścia na hinduizm, albo ogranicza drogę awansu lub wręcz wyrzuca z pracy. Choć konstytucja indyjska gwarantuje wolność wyznania i nie uprzywilejowuje żadnej religii, to w praktyce droga do wyższych urzędów państwowych czy w administracji, dla chrześcijan jest niemal zamknięta.  

Najnowszym aktem agresji jest propozycja rządowej komisji, która chce zakazać katolikom uczestnictwa w sakramencie pokuty. Według polityków, księża w konfesjonale wykorzystują swoją pozycję do szantażowania kobiet, które później zmuszają do seksu. Jak donosi „Gość Niedzielny”, powołując się na źródła watykańskie, zdecydowany głos w sprawie postulowanego zakazu zabrał przewodniczący indyjskiego episkopatu kard. Oswald Gracias: “ Uważam, że ta propozycja przedstawiona naszemu rządowi ukazuje totalny brak zrozumienia natury, znaczenia i wagi tego chrześcijańskiego sakramentu. Postulowanie abolicji sakramentu spowiedzi jest absurdem. Wielu księży oddało swe życie, by bronić tego sakramentu i wielu z nich jest męczennikami."


fp/ fot. PAP

 


Warto poczytać

 1. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 2. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 3. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 4. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 5. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 6. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 7. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 8. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook